Historické zmínky o kolonizaci vesmíru
Myšlenka kolonizace vesmíru nevznikla přes noc. Již od starověkých dob si lidé představovali, co by mohlo existovat za hranicemi naší atmosféry. První opravdové vize kolonizace vesmíru se však začaly objevovat v 19. století, kdy autoři sci-fi jako Jules Verne a H. G. Wells začali ve svých knihách mluvit o cestách na Měsíc a Mars. Ve 20. století pak byla kolonizace vesmíru tématem mnoha děl vědců, inženýrů a vizionářů jako byl Wernher von Braun, který snil o tom, jak by mohl lidský druh zakládat osady na Marsu.
Mise Apollo v 60. a 70. letech přivedly lidstvo na Měsíc a otevřely dříve nepředstavitelné možnosti. Následující desetiletí začaly vědecké společnosti a agentury, jako je NASA a nově i soukromé firmy (SpaceX a Blue Origin), usilovat o cesty a možné osídlování Marsu nebo stavbu vesmírných stanic s trvalou posádkou.
Jak by se dalo dosáhnout kolonizace vesmíru?
Cesta ke kolonizaci vesmíru se zdá být jako neuvěřitelný technický úkol, ale pokrok ve vědě a technologii nám ukazuje, že tato představa nemusí být až tak vzdálená. Jednou z možných cest je využití automatizace a robotiky k předem vybudování infrastruktury na Marsu nebo Měsíci. Robotické systémy by mohly vytvořit obydlitelné prostory a infrastrukturu ještě předtím, než by tam dorazili první lidé. V současnosti se často diskutuje o využití 3D tisku k budování kolonií z místně dostupných materiálů.
Klíčovým aspektem kolonizace je zajištění přežití lidských bytostí v nepřátelských podmínkách. Ochrana před kosmickým zářením, nedostatek vody a kyslíku, udržení potravinového zdroje a produkce energie – to jsou vážné problémy, které je třeba vyřešit. Jednou z možných odpovědí jsou uzavřené ekosystémy, kde budou rostliny přímo zajišťovat kyslík a jídlo pro kolonisty.
Také kosmické lodě a technologie pohonu jsou klíčové pro kolonizaci. Současné rakety jsou schopné přepravit posádky pouze na omezený čas, ale s novými koncepty jako je pohon pomocí iontových motorů nebo možné využití jaderného pohonu bychom mohli dosáhnout mnohem větších vzdáleností.
Proč kolonizovat a proč ne
Kolonizace vesmíru nás fascinuje, ale existuje mnoho důvodů, proč bychom o ní měli přemýšlet obezřetně. Předně, proč kolonizovat? Jedním z hlavních důvodů je přežití lidského druhu. Naše planeta je zranitelná mnoha hrozbami, ať už jde o přírodní katastrofy, klimatické změny, či dokonce možný dopad asteroidu. Pokud by lidstvo mělo osídlit další planety, mělo by „pojištění“ přežití v případě zániku života na Zemi.
Další motivací je objevování. Jako lidstvo máme vrozenou touhu poznávat neznámé, rozšiřovat naše hranice a posouvat se kupředu. Kolonizace vesmíru by mohla přinést významný technologický pokrok, vyvázaný z nutnosti řešit zcela nové problémy.
Ovšem existují i argumenty proti kolonizaci vesmíru. Jedním z nich je, že bychom se měli zaměřit na vyřešení problémů na Zemi, než se vrhat na nákladné a rizikové mise do vesmíru. Klimatická krize, hlad, chudoba, to jsou problémy, které by mohly být přiřazeny větší priorita. Dále jsou tu i etické otázky ohledně kolonizace jiných planet – co když narazíme na mikrobiální nebo jiné formy života? Byli bychom opravdu schopni kolonizovat bez toho, abychom tyto životní formy nezničili?