Faktem však je, že datum na plechovce není striktní hranicí mezi poživatelností a nepoživatelností. Ve skutečnosti jde pouze o garanční datum. Do toho data bude mít potravina chuť, konzistenci a další vlastnosti, jaké zamýšlel výrobce. Po datu spotřeby se může stát, že potravina nebude již tak chutná, nebo nebude mít konzistenci odpovídající obrázku na obalu (což stejně většinou neodpovídá), ale to neznamená, že je nutné potravinu vyhodit, protože by vám způsobila rakovinu…
Jak dlouho bude obsah plechovky poživatelný?
Nechci říkat, že na věky věků, ale pokud plechovka není poškozená a není skladována v naprosto nevyhovujících podmínkách, troufám si říct, že vás může plechovka přežít. Proces zavařování plechovek je velice precizní a sterilní záležitost. Potraviny v plechovce jsou sterilizovány zahříváním a proháněním tlakovou párou o teplotě přibližně 120 stupňů Celsia. Vše, co by mohlo být v plechovce škodlivé, je nemilosrdně zničeno. Vzhledem k tomu, že je plechovka vzduchotěsná, v ní prakticky nic nežádoucího nepřežije. Dá se říct, že životnost jídla v plechovce omezuje pouze stav samotné plechovky.
Vědci testovali plechovky více než 100 let staré a…
Zjistili, že maso, které v nich bylo, je stále poživatelné, má dokonce dostatek živin a chuťově nebylo špatné. Jednalo se o plechovky z expedice sira Williama Edwarda Parryho, který v 19. století zkoumal Severní ledový oceán.
Doporučení na závěr
Víme, že plechovky přežijí opravdu hodně. Nicméně… nespoléhejte pouze na ně – to, že je jídlo v plechovce poživatelné, neznamená, že časem neztratilo potřebné živiny.