Kde najít kryty civilní obrany a jak postupovat

Články

Tutu otázku jsem si pokládala v souvislostí s aktuální válečnou situací na Ukrajině. Teď však nehodlám rozepisovat něco o válce. Každý k tomu již napsal všechno a mnohé ještě napíše. Článek bych původně ani nepsala, ale při hledání krytů jsem se setkala s nečekaným problémem. Většina poskytnutých informací je zastaralá, odkazy na seznamy nefungují, nebo dokonce úplně chybí jakékoliv pokyny.

Připomínám, že je článek ryze informativní. Nejedná se o žádné oficiální stanovisko a všechny zde obsažené informace berte prosím jako snahu ulehčit hledání.

Základní info o úkrytech

Kryty/úkryty jsou zbudovány tak, aby nabídly efektivní ochranu vůči účinkům zbraní hromadného ničení, živelných pohrom či při vyhlášení krizového stavu.
Dle typu rizika a ochrany civilního obyvatelstva se kryty dělí na:

  • Tlakově odolné úkryty
  • Tlakově neodolné úkryty
  • Ochranné systémy podzemních dopravních staveb

Speciálním druhem jsou improvizované ukryty.

Seznam stálých úkrytů

Seznam stálých úkrytů je veřejný, ale pro ukázku vypadá takto:

seznam_stalych_ukrytu

Jedná se o PDF dokument s 91 stranami (k datu vydání článku 2/2022). Adresy ani přibližná lokace zde není uvedena, úkryt lze nalézt pod evidenčním číslem (bohužel jen někdy). Pokud jej však chce, tak je dostupný zde:

seznam_SU_v_CR.pdf

Portály měst většinou poskytují nějaký ten ucelenější seznam podle obvodu. Najít však tyto seznamy je skoro jako získat národní tajemství. Mnohá města tyto seznamy ani nemají, nebo netuší.
Největší bunkr v Praze (metro) s kapacitou 332 tisíc lidí, v současnosti není připraven k okamžitému použití.

Nejlepším řešením by byla aplikace s vyznačenými místy, ale to je bohužel prozatím hudba budoucnosti. Například Brno ani Ostrava tyto informace nikde nemají.

Jen zhruba pro 40 % obyvatel Prahy by vystačily v případě nenadálého útoku stálé kryty. V Česku je přes pět tisíc protiatomových úkrytů.


×