• Aisha Kandisha – démon, který pronásleduje muže

succuba

Aisha Kandisha (Aiša Kandiša) je démon, který pronásleduje muže. V severní Africe, například v Maroku, se lidé zdráhají vyslovit její jméno. Místní obyvatelé říkají, že ji lze přivolat vylitím vařící vody do kanalizace.

Podle tradic súfijského řádu Buffi nosí vždy černé šaty, má nohy podobné kozím nohám. Těhotným ženám, které ji spatří, způsobuje potraty a lidem, které posedne, způsobuje, že vrávorají nebo štěkají jako zvířata.

Tato démonická bytost neboli sukuba svádí muže a posedá je. Obvykle se zjevuje jako vysoká krásná žena nahoře bez s kozíma nohama. Jiní lidé tvrdí, že se před posedlostí promění v ošklivou čarodějnici. Posedlí se stávají impotentními, špinavými a depresivními. Pokud jste někdy sami a slyšíte zvuky rezavých řetězů táhnoucích se po zemi, víte, že je Aiša Kandiša nablízku.

Podle místních obyvatel žije pod řekami a kolem vodních ploch. Někteří lidé tvrdí, že vidí její odraz, když se podívají do řeky. Téměř všechna vyprávění o Aicha Kandicha označují její domov za blízkou vodní plochu.

Aisha Kandisha je obávaná po celém Maroku, od Tangeru až po poušť, ačkoli každá oblast přidává k legendě své vlastní zvláštnosti. Legenda se liší v závislosti na regionu. Někde se říká, že je to mořská panna, jinde, že má nohy kozy.

Původ Aišy Kandišové

Existuje několik teorií o původu Aišy Kandišové – démonické ženy. Někteří tvrdí, že to byla mladá dívka z města Mazagan, nedaleko Casablanky, která v 16. století trpěla mučením portugalských vojáků. Příslušníci armády znásilnili a zabili celou její rodinu a ona, využívajíc své krásy, se pomstila tím, že vojáky jednoho po druhém svedla a pak je zabila.

Zatímco podle jiné verze legendy byla Aiša dcerou hraběte dona Juliána, urozeného šlechtice gótského původu sídlícího v severním Maroku, který se dohodl s muslimy, že jim pomůže při invazi na poloostrov. Tarik ben Ziyab, který vedl vyjednávání, požádal hraběte, aby mu zanechal svou dceru jako záruku, že je nezradí, až překročí průliv. V onom napjatém létě se mladá žena přišla v noci vykoupat do moře. S velmi bílou pletí a černými vlasy spadajícími na záda ztratilo mnoho místních obyvatel hlavu nad její krásou, což potvrdilo domněnku, že je přízrak. „Aiša, Kondensa“ byla přejmenována na „Aiša Kandiša“, odtud pochází její jméno.