Aten: 3000 let staré zlaté město objeveno

V dubnu 2021 egyptolog Zahi Hawass prohlásil, že se svým týmem našel ztracené zlaté město, známé jako Aten, nedaleko egyptského města Luxor. Toto velké město objevili v zachovalém stavu s téměř kompletními zdmi a s místnostmi plnými nástrojů každodenního života.

Vykopávky začaly v září 2020 mezi chrámy Ramsese III. a Amenhotepa III. nedaleko Luxoru, asi 300 mil jižně od Káhiry. A pozůstatky města byly vykopány během několika týdnů.

Po sedmi měsících vykopávek bylo odkryto několik čtvrtí, včetně pekárny s pecemi a zásobní keramikou, a také správní a obytné čtvrti.

Vykopávky odhalily velké množství cenných archeologických nálezů, jako jsou šperky, barevná keramika, amulety s broukem skarabeem a hliněné cihly s pečetěmi Amenhotepa III.

aten 3000 let staré město_2

Betsy Bryanová, profesorka egyptského umění a archeologie na Univerzitě Johnse Hopkinse, uvedla, že se jedná o „druhý nejvýznamnější archeologický objev od Tutanchamonovy hrobky“ před téměř sto lety.

Tým také našel klikatou zeď s jediným vchodem, která uzavírala administrativní a obytnou oblast, což naznačuje, že úřady udržovaly bezpečnost tím, že omezovaly pohyb dovnitř a ven.

Aten, známý také jako So’oud Atun (Výstup na Aten), byl postaven během 18. dynastie za vlády devátého krále Amenhotepa III. přibližně mezi lety 1386 a 1353 př. n. l. V roce 1353 byl Aten postaven jako hrobka.

Několik let po smrti Amenhotepa III. se však jeho syn, který vládl přibližně v letech 1353-1336, rozešel se vším, co Amenhotep III. představoval. Během své sedmnáctileté vlády postavil egyptskou kulturu na hlavu a opustil všechny tradiční egyptské panteony kromě jednoho, boha slunce Atona. Dokonce si změnil jméno z Amenhotepa IV. na Achnaton, což znamená „oddaný Atonovi“.

Achnaton a jeho žena Nefertiti také přestěhovali egyptské královské sídlo z Théb do nového města Achnaton (dnes známého jako Amarna) a dohlíželi na uměleckou revoluci, která na krátkou dobu změnila egyptské umění ze strnulého a uniformního na živé a detailní.

Zdá se, že město znovu využil jeho syn Tutanchamon, který během své vlády Achetatén opustil, ale založil nové hlavní město v Memfidě. Zdá se, že Ay, který později zdědil trůn, když se oženil s Tutovou vdovou, jej také využíval. Čtyři odlišné sídelní vrstvy na lokalitě ukazují období využívání až do koptsko-byzantské éry ve třetím až sedmém století našeho letopočtu.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments