Co je dobré vědět před nukleární explozí

Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit. Dejte si ty dvě minutky na přečtení tohoto článku, který zodpoví na základní a nejčastější otázky ohledně přežití atomového útoku.

Dostaňte se co nejdříve dovnitř

Nejlepší jsou cihlové nebo betonové objekty.

Pokud jste v době útoku byli venku

Svlékněte si kontaminovaný oděv a otřete nebo omyjte nechráněnou kůži. Dezinfekce bohužel v tomto případě nemá žádný vliv. Postačí mýdlo. Pokud je to možné, nedotýkejte se očí, nosu a úst. Na pokožku nepoužívejte dezinfekční ubrousky.

Jste v bezpečí

Jděte do sklepa nebo nejblíže středu budovy. Držte se dál od vnějších stěn a střech. Snažte se dodržovat od lidí odstup alespoň 2 m. Pokud je to možné, zajistěte jakoukoliv masku, ústenku, respirátor…. Děti do dvou let, lidé, kteří mají potíže s dýcháním, a ti, kteří si sami nemohou sundat masky, by je však neměli nosit, nebo by měli být pod neustálým dozorem.

Domácí mazlíčci

Pro ně platí totéž, co pro lidi.

Jak dlouho zůstat v „atomovém“ krytu?

Pokud místní úřady nedají žádné pokyny, tak se doporučuje zabednit na 24 hodin. Pokud se do té doby nikdo neozve, tak je dobré zvážit, zdali je či není vhodné vylézt ven a zkontrolovat situaci.

Dokáže člověk přežít jadernou útok v lednici?

Skrýváním v lednici nemůžete přežít jaderný útok. Takže GEORGE LUCAS v lednici by pravděpodobně nepřežil

STAY TUNED

Pokud je to možné, tak zapněte rádio, televizi, internet… cokoliv, kde se dá sledovat aktuální dění. Je možné, že po jaderné explozi nepůjdou mobily, elektřina. Takže zkuste najít hlavně přijímače, které jsou na baterky, třeba kapesní rádio.

Prevence je důležitá

Pokud plánujete zřízení krytu, tak směle do toho. Doporučuje se vybrat místo, které je blízko a dostupné v rámci celého dne (domov, poblíž práce, poblíž školy.

Pokud však nemáte možnost/nechcete zřizovat kryt, tak je vhodné zjistit, kde je nejbližší veřejný úkryt.

Venkovní prostory, vozidla, mobilní domy NEPOSKYTUJÍ adekvátní úkryt. Hledejte sklepy nebo střed velkých vícepodlažních budov.

Základ toho, co je vhodné mít připraveno

Baterka, náhradní baterie, maska na dýchací cesty, obvazy, dezinfekce s minimálně 60% alkoholu, zapalovač, izolační pásku, papírovou mapu okolí, potraviny a vodu alespoň na 48 h. Toto je však naprostý základ.

Nebezpečí spojená s jadernými výbuchy

  • Silný záblesk – může způsobit dočasnou slepotu na méně než minutu.
  • Nárazová vlna – může způsobit smrt, zranění a poškození struktur několik mil od výbuchu.
  • Záření – může poškodit buňky těla. Silná ozáření mohou způsobit radiační nemoc.
  • Požár – může způsobit smrt, popáleniny, udušení.
  • Elektromagnetický pulz (EMP) – může poškodit elektrická energetická zařízení a elektroniku několik mil od detonace a způsobit dočasné poruchy mimo ni.
  • SPÁD – je radioaktivní viditelná špína a úlomky pršící z několika mil nahoru. Může způsobit radiační nemoc, poškození buněk.


guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments