Co je jaderný holocaust?

Tsar bomba

Nuclear holocaust – v českém překladu jaderný holocaust je stav, který opisuje hypotetickou situaci destrukce a šíření radiace způsobené jadernými zbraněmi. To má za důsledek rozpadu společnosti, a nakonec k celkové jaderné apokalypse. Většina planety se stane neobyvatelnou.

Kromě naprosté devastace bombami zasažených oblastí je neoddělitelnou součástí jaderného holoucastu také jaderná zima. O té si můžete přečíst v následujícím článku: https://apokalypsa.net/co-je-nuklearni-zima/.

Jaderný holocaust

  • Jaderné zbraně zničily města, na které dopadly a úplně je srovnaly se zemí. V okolí desítek kilometrů jsou pouze trosky.
  • Radioaktivní spad z některých epicenter doletěl stovky kilometrů.
  • Ohnivé požáry schvátily stovky míst na celém světě.
  • Po útocích umírají milióny lidí.
  • Vlivem šíření radioaktivního spádu jsou postihnuty nižší miliardy obyvatel.
  • Drtivá většina lidi zahyne až při nástupu jaderné zimy a dlouhodobých následků kontaktu s radioaktivním spadem.

Hrozba jaderného holocaustu za studené války

V minulosti jsme přečkali nejednou hrozbu naprostého zničení. Chyběly poslední povely k aktivování jaderných zbraní. Díky správným úsudkům lidí, kteří byli ve správnou chvíli na správném místě si teď můžete poklidně číst tento článek.

Stanislav Petrov – důstojník sovětské protivzdušné obrany zabránil pravděpodobně největší pohromě v historii lidstva, když v roce 1983 nevydal povel k protiútoku. Systema „Perimetr“ – automatický systém řízení jaderných zbraní milně určil útok. Nahlásil, že se na sovětský svaz žene pět balistických střel z USA. Petrovovi přišlo zvláštní, že by USA riskovala pouze s pěti bombami. Jeho úsudek se následně prokázal jako správný. Perimetr vyhodnotil sluneční paprsky odrážející se od stratosféry jakožto balistické střely.

Vasilij Alexandrovič Archipov – sovětský námořní důstojník během Karibské krize v roce 1962 neschválil odpálení jaderné nálože z ponorky B-59. Na příkaz amerického prezidenta J. F. Kennedyho provedlo americké námořnictvo blokádu Kuby, které mělo podpořit embargo na dovoz zbraní. Poblíž Kuby byly také 4 sovětské ponorky. Ve výše zmiňované B-59 byla nálož o síle srovnatelné s bombou, která byla shozena na Hirošimu. Amiračané ponorky spozorovali a požadovali jejich vynoření, aby je mohli identifikovat. Netušili však, že ponorky převáží jaderné zbraně. Také nevěděli, že v případě nátlaku mají sovětští důstojnici právo tyto zbraně použít. Po dlouhých týdnech bez kontaktu s Moskvou a možnosti vynoření se situace začala vyostřovat.

Kapitán Savickij, se domníval, že vypukla válka. Měl v úmyslu použít proti útočníkům jadernou zbraň. K odpálení zbraně, potřeboval jednomyslného souhlasu tří členů. Vasilij Alexandrovič Archipov nesouhlasil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *