• Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Doctor Strange

Původně jsem chtěla napsat recenzi hned po shlédnutí filmu Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, ale teď vítám, že se na film mohu podívat s časovým odstupem a podělit se s vámi o své postřehy, pocity, dojmy.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství

Nový Doctor Stange je rozhodně nejhororovější Marvelovkou, kterou můžete vidět. Trochu jsem se obávala, že to do sebe nebude pasovat. Hlavně proto, že se tvůrci snaží stále natáčet tak, aby se film mohl promítat pod PG 13. Takže nečekejte žádnou krev, lámaní kostí a naštěstí taky nečekejte zbytečné scare jumpy; zaplať pánbůh.

Od začátku filmu se něco „děje“, hned v prvních záběrech vidíme souboj Strange proti monstru, které se snaží získat mladou dívku Americu, která má jedinečnou schopnost. Strange dívku zachrání. Místo vřelých děkovaček však dostane od mladice ledovou sprchu. America totiž Strange zná. Z jiného vesmíru a tam to nebyl zrovna klaďas. Nadaná dívka už procestovala desítky vesmírů, aby se ukryla. Strange osloví svou starou známou Wandu, aby mu pomohla ochránit Americu.

Filmu se rozhodně nedá upřít dávka akce, rozbíjení věcí, hororového prostředí. Digitální efekty jsou na standardní úrovní všech nových Marvel filmů. Nemůžu se však zbavit dojmu, že tento film natočili jen proto, aby ukázali, jak si představují cestování paralelními světy. Marvel má své diváky tak trochu za idioty, když jim natočí dvouhodinový film, ve kterém se vlastně neděje nic jiného než pobíhání mezi dimenzemi.

Zklamáním pro mne byla celá zápletka kolem Wandy. Její záměry k tomu, co ve filmu dělala byly prvoplánové. Jasně… tady se dá argumentovat tím, že je k úplnému pochopení Wandy dobré vidět seriál WandaVision, ale ta dějová linka je tak okatá, jednoduchá a místy naprosto nelogická. Což je průšvih Marvelu, který s každým dalším filmem nabaluje seznam toho, co vidět předtím, než půjdete do kina a zároveň se snaží film uzpůsobit i těm, kteří neviděli vůbec nic.

Nevýrazná America, která většinu filmu neumí ovládat své schopnosti, bude mít pár světlých chvilek, ale v širším pojetí filmu, tam byla asi jen proto, aby se mohl někdo zachránit.

Na co se ovšem ve filmu můžete těšit je zombie Doctor Strange. Nebudu prozrazovat víc, ale tahle pasáž mě opravdu bavila.

Malé nevýznamné plus dávám za LGBT linku, která nebyla zdlouhavá, nudná a hlavně nucená. Možná mě teď ukamenujete, ale kde jinde by měli objevovat lidé různých sexualit, ras… než ve scífku ve kterém cestujete všemi možnými paralelními světy. Tím se ovšem film diskvalifikoval ze všech zemí arabského světa. A jestli si myslíte, že to je všechno, tak jste na omylu. Hned první scéna filmu pobouřila čínské cenzory, kteří film nepustí na čínský trh: Doctor Strange (2022) neprošel Čínskou cenzurou

Nemohu se zbavit dojmu, že film nebyl až tak úplně potřeba. Rozhodně to neznamená, že na něj nemáte jít, protože se nudit nebudete. Jen si z filmu moc neodnesete.