• Filmy inspirované pandemickou situací COVID-19

pandemie čína

Asi nebude příliš lidí, které by první, druhá nebo snad patnáctá vlna pandemie nějak nezasáhla. Tohoto faktu jsou si vědomi, také filmoví tvůrci, kteří ze společného tématu pokouší něco vykřesat. Podíváme se dnes na pár filmů, které se inspirovaly nebo dokonce opsaly aktuální pandemickou situaci.

Lockdown

Komedie / Krimi / Romantický, Velká Británie. Britové budou v tomto seznamu víckrát. Zřejmě je na ostrovech větší potřeba natáčet filmy o aktuálních strastech více než kdekoliv jinde. Lockdown je nízkorozpočtový krimi, romantický film.
Linda (Anne Hathawayová) a Paxton (Chiwetel Ejiofor), se rozešli v době pandemie. Bohužel je nucená karanténa době londýnské epidemie koronaviru drží ve společné domácnosti. Linda, korporátní ředitelka a její ex přítel (nezaměstnaný umělec s popsaným trestním rejstříkem) spolu musí ještě nějakou dobu pobýt. Snaha o poklidné soužití dlouho nevydrží a pár se v opojení alkoholu rozhodne ukrást luxusní šperky.

Songbird

Drama / Thriller / Akční / Romantický, USA. Tentokráte se o pandemický film pokusili Američané a vznikl z toho příběh, který nás posune o pár let do budoucnosti. Je rok 2024. Světové ekonomiky padly a venku řádí COVID-23, který je po pár dnech smrtelný. Již zcela vše je doručováno pomocí dronů či kurýru, kteří patří do vzácné skupiny, která je vůči viru imunní. Všichni, tedy až na pár kurýrů jsou v domácí karanténě. Každý je nucen sledovat svůj zdravotní stav pomocí aplikace.

Poslední plavba

Krátkometrážní / Dokumentární USA. Poslední plavba, vypráví děsivý příběh o počátcích globální pandemie. Snímek zachycuje první nekontrolované šíření koronaviru mimo Čínu. Jedná s o výletní loď „Diamond Princess“. Krátkometrážní, dokumentární filmy HBO zachycující pomocí autentických snímku začátek velké světové pandemie.

Smrt do roku 2020

Komedie, USA. Kritické, ale vtipné strhnutí toho, co se stalo v roce 2021. Hlavní roli koronavirová pandemie. Smrt do roku 2020 je černým humorem, který se opravdu stal. Vtipné komentáře v podání známých osobností. V jednom snímku se setká rasistická matka z předměstí, která věří všemu, co objeví na facebooku, s multimilionářem. Dalšími postavami je tisková mluvčí (Lisa Kudrow), youtuber mileniál anebo historik (Hugh Grant).

Coronation 

Dokumentární, Čína. Dokumentární film, který bere v potaz dilema mezi osobními svobodami, a kolektivní ochranou obyvatel. Surové, tajně natočené záběry amatérskými kameramany ukazují realitu života v uzavřeném Wuhanu, vylidněných ulic a střežených nemocničních zařízení. Do jaké a jestli vůbec může zasahovat stát do svobod jednotlivců, když je v sázce celosvětová pandemie?

Další filmy s Covid-19 tématikou

  • Covidové deníky z New Yorku – USA
  • School’s Out Forever Drama / Sci-Fi / Thriller – Velká Británie
  • Jsme v tom spolu (TV seriál) – Španělsko
  • Česko-19 (TV film)
  • Koronavirus – máme jasno (TV seriál) – USA
  • Bílá smrt (amatérský film) – Česko
  • Koronavírus: Mimoriadna relácia – Dokumentární – Slovensko
  • Láska v čase korony (TV seriál) Česko

    S nabídkou korona kinematografie je to velmi pestré, ale s kvalitou to je bohužel horší. Většina snímků dostává od kritiků na frak a bohužel většinou oprávněně.