• Filmy o jaderné válce

dopisy mrtvého muže

Dnes se společně podíváme na několik filmů, které se zabývají tématem jaderné války. V nabídce máme jak naprosté klasiky žánru, tak i originální snímky, které mohou nabídnout zajímavé a neotřelé pohledy na tuto temnou a kontroverzní problematiku.

Threads – Vlákna (1984)

vláka, threads

1984 – Sci-Fi / Válečný / Katastrofický – Velká Británie / Austrálie

Naturalistickým způsobem zachycuje všechny aspekty jaderné katastrofy – od proti válečných demonstrací před válkou, přes útok, destrukci, umírání, hladomor, nemoci, jadernou zimu až třeba po negramotnost dětí, které vyrostly po válce. Film velmi surově ukazuje selhání a celkový kolaps společnosti.

Outside the Wire – Za čárou (2021)

postapokalyptické filmy

Akční / Sci-Fi – USA, 2021, 114 min

V blízké budoucnosti dostane pilot dronu rozkaz přesunout se do válečné zóny, kde mu má velet android v přísném utajení – a společně pak musí zabránit jadernému útoku.

The Day After – Den poté (1983)

Filmy o jaderné válce

Katastrofický / Sci-Fi / Drama – USA, 1983, 126 min

Děsivý příběh týdnů před a po jaderném útoku na Spojené státy. Většina aktivit se soustředí kolem města Lawrence v Kansasu.

The Divide (2011)

The Divide (2011)

Sci-Fi / Horor / Psychologický – Německo / USA / Kanada / Francie, 2011, 122 min

Po výbuchu atomové bomby v New York City se obyvatelům jedné panelové budovy podaří vběhnout do protileteckého krytu v suterénu než vrchní dozorce zapečetí dveře. Skupina se postupně snaží adaptovat v krytu, který si pod svou nadvládu vzal správce budovy. Lidé začínají být nespokojení, zásoby se krátí. Za nedlouho začínají vzpory. A místo které mělo přeživší chránit se stane bojištěm.

Dopisy mrtvého muže (1986)

dopisy mrtvého muže

Sci-Fi – Sovětský svaz, 1986, 88 min

Planeta se stala na svém povrchu neobyvatelnou. Poslední známky „života“ živoří v úkrytech, zatímco se armáda stále snaží demonstrovat zbytky již neexistujícího světa. Přeživší po tisících umírají na následky ozáření, hladovění – přežívají pouze ti, kteří jsou ochotní udělat naprosto cokoliv. Morálka umřela.

The Road – Cesta (2009)

the road film

Drama / Dobrodružný / Thriller – USA, 2009, 107 min

Otec a jeho syn jdou sami po jádrem zničené Americe. Ve zpustošené krajině se nic nehýbe kromě popela větru. Obloha je tmavá. Jejich cílem je teplejší jih, i když ještě nevědí, co je tam čeká, a jestli vůbec něco.

Testament (1983)

Drama / Sci-Fi – USA, 1983, 90 min

Filmy o jaderné válce

Jaderná válka ve Spojených státech je vykreslena realistickým způsobem. Příběh je vyprávěn očima ženy, která se snaží postarat o svou rodinu. Celý film se odehrává v malém předměstí nedaleko San Francisca. Po jaderném útoku je kontakt s vnějším světem do značné míry přerušen.

Rozhodně stojí za zmínku:

  • Americký zabiják (2017)
  • Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)
  • Pád Bílého domu (2013)
  • Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964)
  • Operace Blue Sky (1994)
  • Vlčí volání (2019)
  • Železný obr (1999)
  • Špion, který mě miloval (1977)
  • Elysium (2013)
  • Mrak (2006)