Francouzská zombie komedie „Z“ mění svůj název

Zombie komedie Comme z

Nový film režiséra Michela Hazanaviciuse měl příští měsíc 17. 5. 2022 zahájit filmový festival v Cannes pod francouzským názvem Z (Comme Z). Nově bude plánována premiéra zombie komedie pod jiným názvem. Tvůrci tak učinili poté, co demonstranti poznamenali, že písmeno „Z“ začalo symbolizovat podporu ruské války na Ukrajině.

Režisér v pondělí oznámil, že pro premiéru v Cannes přejmenoval zombie komedii na „Coupez!„. Mezinárodní název ponese pod názvem „Final Cut“.

„Název byl možná legrační, když jsem film dokončil před několika měsíci, ale dnes už vůbec není a já to nesnesu,“ uvedl režisér Hazanavicius.

„Můj film má přinášet radost a nechtěl bych, aby byl v jakékoli podobě nebo formě spojen s touto válkou. Rád proto změním jeho název a tímto skromným gestem ukážu svou plnou podporu ukrajinskému lidu.“

Michel Hazanavicius pro The Hollywood Reporter

Samotná zombie komedie nemá s válečným konfliktem nic společného. Příběh je o malém filmovém štábu, který natáčí nízkorozpočtový zombie film. Při natáčení se na štáb vrhnou skutečná zombie.

Film je remakem japonské zombie komedie z roku 2017 „One Cut of the Dead“. Velmi očekávaný film od režiséra oscarového snímku „The Artist“ měl mít původně premiéru na Sundance, ale poté, co festival v Park City přešel na virtuální formát, se přesunul do Cannes. Nyní však budí nechtěnou pozornost kvůli tomu, že své jméno nechtěně sdílí s ruským symbolem války.

„Moje srdce patří ukrajinskému lidu, který už dost trpí,“

Michel Hazanavicius

Zatímco si filmař posteskl, že na změnu názvu filmu ve Francii je již příliš pozdě, plánuje na všech marketingových materiálech v Cannes používat mezinárodní název „Final Cut“.

Zdroj: https://www.npr.org/2022/04/25/1094633961/z-movie-name-ukraine-russia?t=1651045454346
Zdroj: https://www.imdb.com/title/tt14317880/