• George Romero: Otec zombie filmů

George Romero

Jen málokdo by neznal Noc oživlých mrtvol, nebo Úsvit mrtvých. Za těmito legendárními snímky stojí newyorský rodák George Andrew Romero. Právě tomuto člověku jsme vděční, že se žánr zombie dostal do popředí filmu. Prakticky vše, co se dnes v žánru zombie natočí vychází z jeho díla.

Začátky

George Romero se narodil v New Yorku roku 1940. Od čtrnácti let se začal amatérsky věnovat filmu. Natáčel na osmimilimetrovou kameru hororové snímky. Vystudoval výtvarné umění na univerzitě Carnegie Mellon University v Pittsburghu. Kariéru však začal tvorbou reklamy. Koncem šedesátých let založil s přáteli produkční společnost. Hned první snímek, se kterým debutoval byla legendární Noc oživlých mrtvol. Noc oživlých mrtvol vzkřísila tehdy upadají hororový žánr. Film získal nečekaný úspěch a stal se inspirací pro řadu snímků.

70. léta

Se nesla v duchu neúspěchů se snímky jako Season of the Witch, The Crazies, The Amusement Park, Martin. Avšak v roce 1978 přišel s dalším skvostem, opět zombie filmem Úsvit mrtvých, ten se v očích kritiků stal pouze dalším vykrádáním slavné Noci, přes všechny neduhy se ovšem Úsvit mrtvých dostal do popředí zájmu a našel si řadu nových fanoušků.

80. léta

Díky úspěchu, který Romero získal Úsvitem mrtvých si mohl dovolit natáčet finančně nákladnější snímky a obsazovat známe herce. Dostal se také před televizní kamery. Byl scénáristou seriálu Příběhy z temnot a natočil další zombie snímek Den mrtvých z roku 1985. Nic z toho však nemělo kladnější odezvy. Osmdesátá léta byla na dlouho pro George Romera posledními, kdy hlouběji pronikal do filmového světa. Otec zombie filmů odešel do důchodu.

Comeback

K něčemu výraznějšímu se dostal až po miléniu. Šlo o snímky Země mrtvých (2005) a Deník mrtvých (2007). První zmiňovaný snímek měl větší odezvu fanoušků, jednalo se o velký návrat. Kritici opět film cupovali, ale fanouškům se jednoduše líbil. Už to však nebyl Romero, který určoval směr hororového žánru. S podstatně větší konkurencí, než na začátku jeho kariéry se musel přizpůsobit moderním trendům a čerpat ze známějších snímků současného hororu. Návrat však většinu lidí potěšil a film rozhodně stojí za to vidět! Otec zombie filmů zemřel 16. 7. 2017 ve věku 77 let.

George Romero: Zombie filmy

George Romero - Noc oživlých mrtvol

V průběhu své kariéry natočil řadu snímků, některé lepší a ty další si necháme možná na příště. Níže můžete najít chronologický seznam Zombie filmů, které americký scénárista přivedl na světlo světa.

„Když už v pekle nebude místo, mrtví budou chodit po zemi.“

— George A. Romero

Noc oživlých mrtvol (1968)

Barbra a Johnny navštíví hrob svého otce na odlehlém hřbitově, když na ně náhle narazí zombie. Barbře se podaří utéct a uchýlí se do opuštěného statku. Brzy se k ní připojí i Ben, který se zastavil u domu, aby získal benzín. Ben sužovaný chodícími mrtvými všude kolem nich dělá, co může, aby zabednil dveře a okna. Situace je však zlá, oživlí se brzy dostanou dovnitř. Barbra a Ben najdou ve sklepě další skrývající přeživší: Harry, Helen a Karen Cooperovi; a mladý pár, Tom a Judy. Neshody nastanou téměř okamžitě a Harry Cooper chce být ve velení. Jak se jejich situace zhoršuje, jejich šance na přežití noci se minutu po minutě snižují.

Úsvit mrtvých (1978)

Zemi zasáhla zombie apokalypsa. Dva pracovníci televizní stanice a dva policisté vyrazili vrtulníkem, aby našli bezpečné místo, kde se schovat. Jejich pátrání je zavede do nákupního centra, kde se jim podaří najít místo, které sice není bez zombie, ale je docela bezpečné. Zatím je vše dobré…

Den mrtvých (1985)

Zombie ovládly svět, kromě malé skupiny vědců a vojenského personálu, kteří sídlí v podzemním bunkru na Floridě. Vědci využívají nemrtvé k děsivým experimentům; k velké nelibosti armády. Nakonec armáda zjistí, že jejich muži byli využiti při experimentech vědců, a vyženou vědce do jeskyní, kde sídlí Živí mrtví.

Země mrtvých (2005)

Když zombie ovládly svět, živí postavili město obehnané zdí, aby udrželi mrtvé venku. Bezpečné místo za zdmi se brzy stává podobně nehostinným jako je okolní svět. Panuje revoluce a k tomu ještě zombie venku, kteří se postupně vyvíjejí nedávají moc šanci na přežití.

Deník mrtvých (2007)

Při natáčení hororu o mumii v lese slyší studenti a jejich profesor Pittsburské univerzity v televizi zprávu, že se mrtví probouzejí a chodí. Ridley a Francine se rozhodnou skupinu opustit, zatímco Jason míří do ubytovny své přítelkyně Debry. Nepodaří se jí kontaktovat rodinu a cestují v Maryině dodávce do domu Debriných rodičů v Pensylvánii. Při jízdě ve své dodávce Mary zahlédne autonehodu a přejede dálničního strážníka a tři další zombie, které se jim snaží uniknout. Později je nábožná Mary v depresi, ptá se, zda jsou oběti skutečně mrtvé. Pokusí se spáchat sebevraždu a postřelí se pistolí. Její přátelé ji vezmou do nemocnice, kde si uvědomí, že mrtví se skutečně probouzejí.

Survival of the Dead (2009)

Na ostrově Plum u pobřeží Severní Ameriky místní obyvatelé bojují s epidemií zombie a doufají, že najdou lék, který vrátí jejich nemrtvé příbuzné zpět do jejich lidského stavu.

Zajímavosti

  • Díl The Walking Dead – Milosrdenství (S08E01) z roku 2017 byl věnován Johnu Berneckerovi, který zemřel při natáčení 8. série a také zakladateli zombie žánru Georgi A. Romerovi
  • Tvůrci The Walking dead požádali Romera k natočení hned několika epizod. Romero však odmítl. Později uvedl, že se na seriálu nechtěl podílet, protože je to telenovela ve, které se občas mihnou zombie. Zatímco on zombie používal jako prostředek pro satiru či politickou kritiku.
  • K remaku úsvit mrtvých z roku 2004 dodal, že zombie nemohou běhat, protože by si zlomily kotníky.
  • George Romero měl režírovat Resident Evil, nakonec však udělal pouze reklamu pro hru Resident Evil 2
  • Romero měl režírovat kultovní snímek Mumie z roku 1999. Studio však odmítlo jeho vizi natočit film ve stylu Noci oživlých mrtvol.