Gluchovskij: 8 let vězení za kritiku ruského režimu. Autor Metro 2033 byl odsouzen.

glukhovsky

Autor snad nejznámější postapokalyptické knižní série Metro Dmitrij Gluchovskij byl obvodním soudem v Moskvě odsouzen k osmi letům vězení za „šíření falešných zpráv o armádě na sociálních sítích Telegram a Instagram“.

Rozsudek je především symbolický, poněvadž Dmitrij Gluchovskij žije dlouhodobě mimo Rusko.

Gluchovskij byl odsouzen dle část 2, článek 207.3 trestního zákoníku Ruské federace, ten byl vytvořen právě pro účely zavíraní opozice, které se nelíbí válečná agrese na Ukrajině. Pod stejnou záminkou již v minulosti zavřeli řadu dalších včetně novinářky Maria Ponomarenko.

„Paragraf stanovuje trest odnětí svobody až na tři roky nebo pokutu až 1,5 milionu rublů. Nový zákon ale umožňuje u zvlášť nepřátelského chování vůči Putinovu režimu uložit trest odnětí svobody až na 10 až 15 let nebo peněžitý trest až 5 milionů rublů.“ – zdroj Forum24

„Mám právo říct slovo „válka“, protože jsem souzena podle zákonů vojenské cenzury,“

Maria Ponomarenko

Dmitrij Gluchovskij

Dmitry Glukhovsky (1979) je ruský spisovatel a publicista. Je nejznámější jako autor série románů „Metro“, která se stala světovým bestsellerem.

V 18 letech začal psát knihu Metro 2033, kterou v roce 2002 zveřejnil na svých stránkách a zpřístupnil ji zdarma. Tato kniha má více než 3 miliony čtenářů po celém světě a byla vydána v knižní podobě v roce 2005. Stala se rovněž předlohou úspěšné počítačové hry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *