• Jak získat pitnou vodu? Dezinfekce vody.

voda

Při ochromení společnosti nelze počítat s tím, že pojedou vodárny, nebo, že na každém rohu bude krám s balenou vodou. Pokud vás napadlo nabrat vodu z nějaké horského pramene tak na to rychle zapomeňte. Sebevíc průzračná voda bude s nejvyšší pravděpodobností kontaminovaná bakteriemi ze zvířecích exkrementů a podobných. Podobně to bude s dešťovou vodou, tím spíš, pokud ji budete pít z listů apod. Jak si tedy pitnou vodu zajistit?

Filtrace vody
Voda ke které se dostanete bude převážně plná nečistot a zakalená. Efektivním krokem je filtrace vody. K užití lze použít kus bavlněné látky, pokud máte filtr na kafe, tak ten je ještě o něco lepší. Zbytek kalů ve vznosu nechte usadit – využijte gravitaci a čas.

Po přefiltrování je nutno vodu dezinfikovat

Na výběr je vícero možností. Je jen na vás a podmínkách, které užijete z následujícího.

Vodu převařit
Asi nejdostupnější, nejsnazší a zároveň jeden z nejefektivnějších způsobů jak vodu připravit do pitného stavu je uvést jí do bodu varu. Pro lepší efekt se doporučuje vodu v bodu varu ponechat na pár minut.

Chlór:
Velice častý způsob, kterým se dnes čistí voda, nejen ta pitná, ale například voda v bazénech. Nejlépe poslouží Savo do bazénů. Na balení je uveden poměr pro čištění vody ve studních. Na jeden metr krychlový dle výrobce by mělo stačit 20ml vody.

Jod:
V lékárně lze zakoupit jod na čištění vody.

Aktivní uhlí:
„Aktivní uhlí má schopnost absorbovat na svém ohromném povrchu organické látky z vody a plynů. Tato jeho absorpční schopnost je v některých případech umocněna katalytickou schopností. Například chlór rozpuštěný ve vodě se na povrchu aktivního uhlí. mění v neškodný chlorid, sirovodík na síran. Aktivní uhlí dokáže odstranit z vody pachutě a zápachy, chlór, zabarvení, ropné látky, vedlejší produkty chlorace vody, chlorované uhlovodíky, DDT, benzen,toluen, xylen, pesticidy a řadu jiných znečištění.“ zdroj: http://www.erspol.cz/

Filtrační láhve:
Již za pár stovek se dá pořídit filtrační láhev. Na Alze jich je na výběr požehnaně: https://www.alza.cz/sport/lahve-s-filtrem/18867616.htm