Jaká je nejlepší měna během apokalypsy?

Fallout bottle caps

Jaká by byla standardní měna v postapokalyptickém scénáři?

Nutno dodat, že v případě celosvětového blackoutu společnosti by nic jako standardizovaná měna nebyla. S největší pravděpodobností by lidé přešli zpět na barterový obchod (výměna zboží nebo služeb za jiné zboží nebo služby bez použití peněz). Existují však komodity, které by do jisté míry mohly nahradit standardní měnu. A na ty se teď podíváme.

„Měnou“ se může stát prakticky cokoliv a závisí na převážně na poptávce, která se dobou a místem může měnit. Je velice pravděpodobné, že by v postapokalyptickém světě zanikly všechny standardní měny, poněvadž by již neexistovala žádná centrální autorita, která by tyto měny vynucovala.

Ty nejčastější „měny“ budou pravděpodobně ty, které lze snadno přenášet, mají delší trvanlivost a je jich nedostatek. „Měnou“ se ovšem může stát také informace, samotná postapokalyptická měna bude sama sebou informací. Bude udávat informace o tom, jak je dané zboží vzácné anebo i to jaké má jejich držitel společenské postavení. Což platí do jisté míry i dnes, jenom jsou tyto informace znehodnocovány neustálým tisknutím peněz centrálních bank.

Tabák a konopí

Cigarety, doutníky, obecně tabákové výrobky budou v postapokalyptickém světě nedostatkovým zbožím. Jak je známo, existuje řada lidí, kteří si za poslední peníze raději koupí cigarety a budou o hladu. Držet tabák v postapokalyptickém světě může představovat určitý sociální status. Podobně to bude s konopím, které bude také hojně užíváno jako „všelék“.

Alkohol

Asi se bude jednat o tvrdší alkohol, nebo dokonce ten lékařský. Alkohol bude samozřejmě do jisté míry sloužit pro zábavu, tato míra bude ovšem úměrná jeho dostupnosti.

Tato komodita bude podléhat přísnější kontrolou kupujícího a také bude záviset na reputaci prodejce. Spousta alkoholu v postapokalyptickém světě může pocházet z amatérsky vyrobených palíren. Při neodborné výrobě alkoholu může dojít k jeho nepoživatelnosti, převážně pak k riziku oslepnutí či dokonce smrti.

Léky

Léky, drogy, tablety na odčervení… S kvalitou života se mění nároky na léčivo. Spousta lidí se může snadno ocitnout v podobných situacích, které prožívají dnes bezdomovci.

Svrab, vši, kožní defekty, drobná poranění budou na denním pořádku. Neplatí to pro všechny, ale poptávka po léčivu bude podstatně vyšší. A nabídka bude neúměrně nižší. Nejzásadnější poptávku budou mít léky na tlumení bolesti.

Nástroje a zbraně

Ešus, filtr na vodu, kvalitní nůž, nebo malá a snadno opravitelná pistol bude velice žádoucí. Lopaty, pily, sekyry, kladiva a také náboje. Rybářský prut se může také hodit.

Bez nástrojů a zbraní nelze efektivně a bezpečně existovat. Bude se tak jednat o jednu z nejvíce žádoucích položek postapokalyptické společnosti.

Pitná voda

Dostatek pitné vody bylo od počátků věků základním měřítkem prosperující společnosti. Drtivá většina měst je postavena vedle řek a jezer a má to logické opodstatnění. Bez vody není život.

Sůl

Sůl není zdaleka jen ochucovadlo jídla. Slouží také ke konzervaci potravin, desinfekci, hygieně. K čemu všemu je dobrá sůl se můžete dočíst ve starším článku zde: Sůl nad zlato. K čemu se dá využít sůl?

Zlato

Zde ovšem nutno podotknout, že zlato bude přijímat pouze obchodník v civilizovanější postapokalyptické společnosti. Tam kde je zoufalý nedostatek všeho, tam těžko zaplatíte zlatem.

Další možné zdroje

  • Baterie
  • Koření
  • Hygiena (mýdla, desinfekce…)
  • Palivo
  • Oblečení a obuv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *