Jezero Nyos se zbarvilo do ruda a zabilo stovky lidí. Co stálo za tragédii?

jezero nyos

Katastrofa u jezera Nyos, masivní únik oxidu uhličitého z jezera Nyos v Kamerunu 21. srpna 1986, při kterém zahynulo 1 700 až 1 800 lidí.

Koncem srpna 1986 jel cestovatel na kole z odlehlé kamerunské vesnice Wum do sousední vesnice Nyos. Na polní cestě byl toho dne neobvyklý klid, a když spatřil antilopu, která zřejmě nedávno uhynula, přivázal si ji na kolo. Brzy si uvědomil, že všude, kam se podívá, jsou mrtvá zvířata. Usoudil, že je mohl zabít blesk, a pokračoval v cestě. Když přijel do malé osady, rozhodl se zastavit a zeptat se, zda někdo neví, co se stalo. Když vstoupil do prvního domu, zjistil, že jsou všichni mrtví. V každém dalším domě našel stejnou tragickou scénu. Zpanikařil, hodil kolo na zem a utíkal zpátky do Wumu, jak nejrychleji mohl.

Než dorazil do Wumu, aby vyprávěl svůj příběh, dorazilo několik lidí z Nyosu a sousedních vesnic. Někteří hovořili o tom, že slyšeli výbuch, jiní o tom, že cítili odporný zápach. Někteří popisovali, že byli více než den v bezvědomí, aby se probudili a našli kolem sebe rozházená těla svých přátel a rodiny.

jezero nyos

Brzy přijela delegace vědců z Francie a Ameriky, aby vše vyšetřila. Těla mrtvých nevykazovala žádné známky úrazu nebo boje; tito lidé prostě zemřeli tam, kde byli. Jak se výzkumný tým blížil k jezeru Nyos, všiml si, že těl přibývá, a když dorazili k jezeru, viděli, že má neobvyklou tmavě hnědou barvu. Vědcům bylo okamžitě jasné, že za úmrtí může jezero, nikoliv však mechanismus.

nyos-vojaci-s-tely

Další vyšetřování ukázalo, že v jezeře Nyos, které je vulkanického původu, se pod vysokým tlakem nahromadil oxid uhličitý. Plyn se mohl uvolnit při sesuvu půdy do jezera nebo mohl být příčinou sopečný výbuch pod jezerem. Výsledkem bylo, že se oxid uhličitý dostal z jezera do ovzduší, otrávil lidi, kteří mu stáli v cestě, a poté se rozptýlil. Běžná hladina oxidu uhličitého v ovzduší je mnohem nižší než desetina 1 procenta, ale v blízkosti jezera Nyos mohla hladina dosáhnout 10 procent. V současné době probíhají snahy o snížení množství oxidu uhličitého v jezeře a zabránění podobné katastrofě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *