Kam jít, když nastane facebooková „apokalypsa“

Teď to vezmeme odlehčeně. Nebudeme přežívat se zlomenou nohou v atomovém krytu jenom nám Zuck zamezí přístup k jeho Meta službám. Pro někoho to stejně může být hodně bolestné, ale kdo jsem abych hodnotila, co je a co není pro lidi důležité…

Apokalypsa.net má z Facebooku a Instagramu 50 procent všech návštěv. U většiny ostatních webů budou čísla podobná ne-li větší. Spousta firem má postavený byznys na sociálních sítích. A spousta uživatelů sociálních sítí na web chodí pouze když jim nasdílíte odkaz na Facebooku.

Co všechno je „Facebookovo“

Pokud by se skutečně Mark Zuckerberg, nebo přesněji jeho obchodní skupina Meta rozhodli odříznout například Evropu od jejich služeb, tak nepůjde pouze o Facebook. Jedná se o další služby:

Čísla uživatelů jsou orientační na základě měsíčního vytížení sociální sítě.

Facebook2.91 miliard uživatelů
WhatsApp2 miliardy uživatelů
Messenger1.3 miliard uživatelů
Instagram1.2 miliard uživatelů

Kam jít?

Na otázku není slušné odpovídat otázkou, ale zde je to více než nutné. Dřív než budete řešit kam jít, musíte vědět, co hledáte. Každá sociální síť je jinak navržená. a poskytuje jiné služby. Dále je důležité vědět jestli je pro vás důležitý jazyk, počet česky hovořících na sociálních sítích se velmi různí. Na Facebooku jich najdete opravdu hodně, například na Twitteru také. Horší to bude na Redditu, Quora, nebo LinkedIn.

Seznam sociální sítě (mimo skupinu Meta)

Čísla uživatelů jsou orientační na základě měsíčního vytížení sociální sítě.

YouTube2.3 miliard uživatelůPřevážně videa, komunikovat lze skrze komentáře.
WeChat1.2 miliard uživatelůStandardní sociální síť, podobná Facebooku, ale lze přes něj například objednat jídlo, nebo taxi. Velice populární v Číně.
TikTok740 miliónů uživatelůPřevážně videa, komunikovat lze skrze komentáře, má vlastní chat. Převážně cílí na mladší publikum, ale spousta firem zde začala inzerovat. Velmi rozsáhlá česká komunita.
Telegram600 miliónů uživatelůJednoduché prostředí, převážně chat. Telegram poskytuje end-to-end šifrované hlasové a video hovory a volitelné end-to-end šifrované „tajné“ chaty.
Pinterest460 miliónů uživatelůJedná se o službu, která umožňuje online bookmarking (záložkování) obrázků.
Reddit430 miliónů uživatelůSíť je založena na principu předkládání obsahu uživateli a jeho následného hodnocení pomocí hlasování
Twitter400 miliónů uživatelůTextové příspěvky dlouhé maximálně 280 znaků,
Quora300 miliónů uživatelůUmožňuje uživatelům pokládat otázky a nebo na ty otázky přímo odpovídat.
Skype300 miliónů uživatelůVolání přes internet, chat, videohovory, konferenční hovory.
Discord140 miliónů uživatelůCílí převážně na komunity. Jedná se o mladistvější alternativu Skype.
Twitch140 miliónů uživatelůHerní, streamovací platforma.

Nové sociální sítě mohou a dosti pravděpodobně by i vznikly jakožto náhrada za chybějící Facebook (Meta). Pokud by se Meta odebrala z evropského trhu, tak se vytvoří poptávka po službách pro stovky miliónů lidí.

Nutno však dodat, že je odchod Mety z Evropy spíše nepravděpodobný. Článek má sloužit jakožto přehled konkurence a nabídnout možnost alternativy.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments