O ikonické sérii Fallout určitě slyšel každý hráč počítačových her. Pokud ses ale do nich rozhodl pustit až nyní a nevíš, který z devíti dílů tohoto postapokalyptického RPG si vybrat, máme pro tebe malé srovnání, které ti s výběrem pomůže.
To, že se tu nebudeme zabývat staršími Fallouty, určitě neznamená, že by nestály za zahrání – třeba hned první Fallout má podle nás jedinečnou atmosféru. Pro dnešní hráče už ale nemusí být zdaleka tak atraktivní jako novější pokračování. Především co se grafického zpracování týče. Proto se zaměříme jen na Fallout: New Vegas, Fallout 4 a nejnovější Fallout 76.
Fallout: New Vegas
Od doby, co se herní série Fallout dostala do rukou studia Bethesda, se její hráčská popularita výrazně zvýšila. Vrcholu ale pravděpodobně dosáhla právě u pokračování s názvem Fallout: New Vegas, které je nejvíce ceněné kritiky i fanoušky.
Jak už název napovídá, ve hře se pohybuješ v pozůstatcích po Las Vegas, tedy městě New Vegas, a v Mohavské poušti. Podobně jako třeba v Death Stranding hraješ za kurýra, který musí doručit balíček. Na rozdíl od Sama Bridgese ale neneseš nenarozený plod a tvá role kurýra vezme rychle za své. Balíček ti totiž ukradnou, a ještě tě smrtelně raní. Zahrabaný v zemi ale dlouho nezůstaneš, zotavíš se a vydáš se hledat balíček i svého vraha. Ten bude asi hodně překvapený, až tě uvidí, co?
V místě navíc probíhá konflikt mezi otrokářskou společností New California Republic, Caesar’s Legion a obyvateli města New Vegas. Asi není překvapením, že se do něj zapleteš a sehraješ v něm významnou roli. K tomu budeš pochopitelně bojovat s mutanty.
Fallout 4
Fallout 4 vychází z Falloutu 3, ale má vylepšenou grafiku a přidává určité mechaniky. Tentokrát se ocitneš v Bostonu ve Vaultu 111, kam ses před 200 lety ukryl před jadernou válkou. Probereš se z kryogenního spánku a vzápětí se stáváš svědkem vraždy své manželky či manžela (podle toho, jestli hraješ za muže, nebo ženu) a únosu tvého syna. Uděláš to, co by udělal každý – vyrážíš ho hledat.
Jako v ostatních Falloutech prozkoumáváš zpustošenou krajinu, plníš různé questy a vylepšuješ vlastnosti své postavy. Nově také spravuješ osady a craftíš léky a zbraně. Ve Falloutu 4 máš obrovskou řadu možností, kam se vydáš a co budeš dělat. Společnost ti dělá věrný pes Dogmeat, který tě na cestách doprovází.
Za zmínku stojí, že hra získala řadu ocenění a během prvního dne od vydání vydělala 750 milionů dolarů.
Fallout 76
Zatím poslední pokračování série přišlo s velkou novinkou, kterou je online svět, ve kterém už nejsi sám s NPCčky, ale interaguješ s ostatními hráči. Je pravda, že zpočátku mělo toto pojetí mnohé mouchy, ale ty vývojáři postupně vychytali a dnes je Fallout 76 oblíbenou multiplayer hrou (pro skupinu až 4 hráčů).
Hra nabízí otevřený svět, který je čtyřikrát větší než u Falloutu 4. Dějově se jedná o prequel k předchozím dílům. Pohybuješ se v „Appalachii“, která vychází ze současné západní Virginii. Ve hře se dočkáš nových zmutovaných monster, které byly inspirované právě virginským folklórem.
Jako v předchozím díle můžeš i ve Falloutu 76 také stavět osady (které zmizí, jakmile jsi offline, takže ti je v tu chvíli nikdo nezničí). Fascinující je také možnost využívat jaderné zbraně k přetvoření konkrétní herní oblasti.
Každý z dílů Falloutu má něco do sebe a je téměř jisté, že jakmile začneš s jedním, neudržíš se a budeš chtít zkusit i ty další. Pokud si tedy stále nejsi jistý, kterým začít, nezoufej, protože se možná stejně dostaneš ke všem. Ani jeden z nich tě nezklame. Tedy pokud máš rád RPG a „post-apo“ prostředí.