Města duchů: Syava. Dostanete se tam pouze sněžným skútrem

Syava je městská lokalita v oblasti Nižnij Novgorod v Rusku. Kdysi se jednalo o prosperující město s více než 10 000 obyvateli. Město leží 730 kilometrů východně od Moskvy.

Rusko je obecně známo pro řadu zanedbaných a opuštěných měst. Jejich obyvatelé je většinou opouštějí poté, co skončila těžba, nebo průmyslová výroba. A ano většina z nich je zmrzlá a na východě. Kdybych měla psát jen o ruských městech, tak mám, co dělat na pár měsíců.

Průmyslová historie

Do roku 2005 byla v Syavě v provozu továrna Karbokhim, na dřevěné uhlí a další průmyslové produkty. Firma však nezvládala narůstající daňové intervence a musela skončit. O zaměstnání přišlo více než 1000 obyvatel Syavy. Po více než patnácti letech je z objektu jen ruina.

Současnost

Město sice není zcela vylidněné, ale drtivá většina domů je již více než deset let prázdná. Zůstali pouze staří a nemocní. Městu chybí jakákoliv základní občanská vybavenost, nemají lékaře, poštu, obchody a jediná možná přeprava jsou skútry, které vyrábí místní amatérský kutil. Vlaky a autobusy do města již roky nejezdí.

V roce 2020 udělala s místním kutilem rozhovor Rádio svobodná Evropa. Vyšla z toho barvitá reportáž.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments