Můžu sníst prošlou konzervu? Jak je to s trvanlivostí konzervovaných potravin?

retro plechovky

Už cestou domů víte, že v lednici nic nemáte, ale jste příliš unavení na nákup. Doma se určitě něco najde. Přehrabujete se v kuchyni a najednou narazíte na konzervu s fazolemi a párkem, kterou byste zahnali hlad, a ještě by to nemuselo být tak špatný. Instinktivně se podíváte na datum expirace a zděšeně zíráte, že to má již plechovka pár měsíců za sebou. Jenže… to je velký mýtus, a hlavně častý nešvar dnešních domácností. Vyhodit cokoliv, co je „prošlé“, protože to určitě způsobí minimálně žaludeční potíže, nebo dokonce smrt…

Faktem však je, že to datum na plechovce není datum, které udělá tlustou čáru mezi poživatelným a nepoživatelným. Ve skutečnosti jde pouze o garanční datum. Do toho data bude mít potravina, chuť, konzistenci… takovou jakou zamýšlel výrobce. Po datu spotřeby se může stát, že potravina, nebude již tak chutná, nebo nebude mít konzistenci, která by odpovídala obrázku na obalu (což stejně většinou neodpovídá), ale určitě to neznamená, že je nutné potravinu vyhodit, protože její konzumace vám způsobí rakovinu…

Jak dlouho bude obsah plechovky poživatelný?

Nechci říkat, že na věky věků, ale pokud nebude plechovka poškozena a nebude skladována v naprosto nevyhovujících podmínkách, tak si troufnu říct, že vás může plechovka přežít. Proces zavaření plechovky je velice precizní, a hlavně sterilní záležitost. Potraviny v plechovce jsou sterilizovány zahříváním, proháněním tlakovou párou o teplotě přibližně 120 stupňů celsia. Takže všechno špatný, co se dostalo do plechovky je nemilosrdně zahubeno. Ničemu se tam moc dařit nebude, protože je zároveň plechovka vzduchotěsná. Prakticky se dá říct, že životnost jídla v plechovce omezuje pouze stav plechovky.

Vědci testovali plechovky více než 100 let staré a…

Zjistili, že maso, které v nich bylo je stále poživatelné, má dokonce dostatek živin a chuťově taky ušlo. Jednalo se o plechovky z expedice sira Williama Edwarda Parryho, který v 19. století zkoumal severní ledový oceán.

První konzerva
Jak vypadaly konzervy na začátku 19. století

Doporučení na konec

Tak víme, že plechovky přežijí opravdu hodně. Nicméně… nespoléhejte pouze na ně, to že je jídlo v plechovce poživatelné neznamená, že časem neztratilo potřebné živiny.

Víte, že byl první otvírák na konzervy vyroben téměř padesát let po vynálezu první konzervy?