• 🏆 Nejlepší postapokalyptické filmy

postapokalyptické filmy

Patříte mezi ty, kteří se rádi unáší představou, jak by vypadal svět po konci světa? Tak to určitě nejste jediní. Postapokalyptický žánr má stovky kvalitních filmových děl, které popisují různorodé osudy přeživších soudného dne. Pojďme se podívat na postapokalyptické filmy, které vám nesmí ujít.

Matrix (1999)

matrix 1999

Leč by někteří nemuseli souhlasit, tak neexistuje žebříček sci-fi žánru do kterého by první díl kultovní postapokalyptické série matrix nepatřil. Matrix nás přenese do světa, který není skutečný. Matrix je simulací minulosti, protože to, co je skutečné by většina lidí vidět nechtěla. Dokonce i ti, kteří se nakonec dokázali vymanit z falešného světa mají občas nutkání vrátit se do lži ve které je nejtěžším úkolem zaplatit hypotéku, nebo chodit do práce.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Terminátor

Stroje převzaly nadvládu nad světem. Jedinou naději pro lidi je vůdce Hnutí Odporu John Connor. Stroje již jednou neúspěšně vyslaly do minulosti svého kyborga, aby zabránil narození Johna. Nyní se stroje vrací do minulosti, tentokrát se pokusí zabít rovnou Johna. Hnutí Odporu vzápětí posílá starý model Terminátora, který přeprogramovali, tak aby sloužil lidem a Johna ochránil.

Žádný Barbar Conan, Komando nebo Predátor, ale Terminátor definuje Arnolda a dělá z něj jednu z nejvýznamnější osobností akčních filmů minulého století.

Šílený Max 4: Zběsilá cesta

Mad Max

Vím, že původní Mad Max s Gibsonem je kultovka, která by si zde zasloužila také své místo, ale to by nesměl existovat nový Šílený Max režiséra a scénáristy George Millera. Postapokalyptický příběh, který se odehrává v nejzazších končinách naší planety. V drsné pouštní krajině, je lidstvo zlomeno. Téměř každý bojuje o základní suroviny. V tomto světě existují dva rebelové na útěku, kteří by mohli být schopni obnovit pořádek. Je tu Max, muž činu a muž málo slov, který hledá klid po ztrátě své ženy a dítěte v důsledku chaosu. A Furiosa, žena činu a žena, která se chce dostat přes poušť zpět do své domoviny z dětství.

Stalker (1979)

Stalker film

Stalker je moje srdcovka, jedná se o dílo, které vám dokáže zcela demontovat hlavu. Jeden z nejsložitějších, nejdepresivnějších a nejoriginálnější filmů, které můžete vidět. To vše je umocněno tím, že se film natáčel v podmínkách tehdejšího sovětského svazu. Žádný milionový Hollywood, ale tvrdé Rusko v podání režisérského mága Andreje Tarkovského.

V Sovětském Svazu existuje oblast nesoucí jméno ‚Zóna‘, věří se, že v ‚Pokoji‘, který se v ‚Zóně‘ nachází, se plní vyřčená přání. Režim udělal z oblasti no-go zónu a vstup je tam přísně zakázán. Lidé se však pokoušejí, většinou neúspěšně, do ‚Pokoje‘ dostat. Mezi lidmi, kteří touží se do ‚Zóny‘ dostat, jsou muži ‚Pisatel‘ a ‚Profesor‘. Ti vyhledají pomoc muže známého jako ‚Stalker‘ – muže s podivnými schopnostmi, který se v paranormálním prostředí pohybuje jako doma. Stalker rozhodně patří mezi ty nejlepší postapokalyptické filmy všech dob.

12 opic (1995)

12 Opic

James Cole, vězeň v roce 2035, si může vysloužit podmínečné propuštění, pokud souhlasí s tím, že se vrátí v čase a překazí ničivý mor. Virus vyhladil většinu populace Země a zbytek žije pod zemí, protože vzduch je toxický. Po návratu do roku 1990, šest let před vypuknutím moru, je Cole brzy uvězněn v psychiatrickém zařízení, protože jeho varování znějí jako šílené blouznění. Tam se setkává s vědkyní jménem Dr. Kathryn Railly a Jeffrey Goines, šíleným synem významného virologa. Cole je úřady vrácen do roku 2035 a nakonec skončí v roce 1996. Unese Dr. Raillyovou, aby ji požádal o pomoc při svém pátrání. Cole objeví graffiti od zjevné skupiny za práva zvířat, která se nazývá Armáda dvanácti opic, ale jak se ponoří do tajemství, slyší hlasy, ztrácí orientaci a pochybuje o svém vlastním rozumu. Musí přijít na to, jestli Goines, který se zdá být šíleným šílencem, drží klíč k hádance.

Úsvit mrtvých (1978)

úsvit mrtvých postapokalyptické filmy

Co by to bylo za postapokalyptický seznam bez otce zombie žánrů George A. Romera. Úsvit mrtvých se může zdát dnešní optikou jako neohrabaný kousek s chabě nalíčeným zombie komparsem. Především jde o film, který i přes své neduhy dokázal porazit zub času, a i v roce 2022, 2023, 2024 je relevantním.

Zemi zasáhla zombie apokalypsa. Dva pracovníci televizní stanice a dva policisté vyrazili vrtulníkem, aby našli bezpečné místo, kde se schovat. Jejich pátrání je zavede do nákupního centra, kde se jim podaří najít místo, které sice není bez zombie, ale je docela bezpečné. Zatím je vše dobré…

Zombieland (2009)

Zombieland

Jsem ráda za tuto komedii, která osvěžila trochu skomírající zombie žánr. Představte si, že jste takový magor, že vám nevadí vymlátit celý krám zombie jen kvůli jedné tyčince Twinkies. Což je zároveň asi nejlepší product placement ve filmu, který jsme kdy mohli vidět. I komediální postapokalyptické filmy zde mají svého zástupce.

28 dní poté (2002)

28 Days Later postapokalyptické filmy

Aktivisté za práva zvířat vtrhnou do laboratoře s úmyslem vypustit šimpanze, kteří podstupují experimenty, infikované virem, který způsobuje zuřivost. Naivní aktivisté ignorují prosby vědců, aby nechali klece zamčené. Vypuštění šimpanzi napadnou jak aktivisty, tak vědce. Celá událost má katastrofální důsledky. Zombie postapokalyptické filmy jsou nejčastější kategorií, tento film však většinu z nich zdaleka převyšuje.

Tiché místo (2018)

Tiché místo 2018

Ve zdevastované Zemi zaplavené nepřemožitelnými predátory mimozemského původu se Abbottovi potýkají s bojem o přežití v izolaci severní části státu New York, který upadl do nové éry naprostého ticha.

Vetřelci mají ultracitlivý sluch, většinu lidí se jim již podařilo vystopovat a zlikvidovat. Od prvního setkání s těmito stvůrami uběhlo již dvanáct měsíců a tato odolná rodina je stále naživu. Rodina se musela naučit pravidla přežití. T tomto ztichlém dystopickém světě je to samozřejmě nezbytné. Nyní je však rodina Abbotových v obrovském ohrožení. Víc než kdy jindy, Abbottovi nesmí vydat ani hlásku.

Sexmise (1984)

sexmise postapokalyptické filmy

Dva vědci jsou vybráni jako pokusní králíci pro časový experiment: jsou umístěni do kryokomory a po třech letech by se měli vrátit k životu. Mezitím však vypukne třetí světová válka a život byl vymazán z povrchu Země. Když se vědci probudí, ukáže se, že uběhlo 50 let a že jsou poslední žijící muži na Zemi. Max býval pronásledovatelem žen, takže se ocitne v nebi. Albert je jeho pravým opakem. O jejich osudu rozhodne Rada žen, a tak se snaží získat více času.

Úsvit mrtvých (2004)

úsvit mrtvých

Zdravotní sestra, policista, mladý manželský pár, prodavač a další přeživší celosvětového moru, který produkuje agresivní masožravé zombie, se uchýlí do velkého středozápadního nákupního centra.

Ana se vrací domů do svého klidného předměstského sídla, ale nepříjemně ji překvapí, když jejího manžela brutálně napadne její zombie sousedka. V chaosu své kdysi malebné čtvrti Ana prchá a narazí na policistu jménem Kenneth spolu s dalšími přeživšími, kteří se rozhodnou, že své největší šance na přežití najdou v opuštěném nákupním centru Crossroads. Když začnou docházet zásoby a další uvěznění přeživší potřebují pomoc, skupina dospěje k tomu, že v nákupním centru nemohou zůstat navždy a vymyslí plán na útěk.

Já, legenda (2007)

já legenda 2 postapokalyptické filmy

Robert Neville vědec, který nedokázal zastavit šíření strašlivého viru, který vyhubil téměř všechny lidi na světě. Neville je nyní posledním člověkem, který přežil v tom, co zbylo z New Yorku a možná i celého světa. Více než tři roky Neville věrně rozesílal každodenní rádiové zprávy a zoufale se snažil najít další přeživší, kteří by tam mohli být. Není však jediný, kdo hledá přeživší. Mutantní oběti moru – Infikovaní – číhají ve stínu – sledují každý Nevillův pohyb, a čekají, až udělá osudovou chybu, která ho bude stát život.

Cesta (2009)

the road film

V nebezpečném postapokalyptickém světě brání nemocný otec svého syna.

Otec a jeho syn jdou sami po postapokalyptické Americe. Ve zpustošené krajině se nic nehýbe kromě popela. Země je studená a všude je pouze popelem obarvený sníh. Jejich cílem je teplejší jih, i když ještě nevědí, co je tam čeká, jestli vůbec něco.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Ulice Cloverfield 10 postapokalyptické filmy

Po autonehodě se mladá nadějná návrhářka Michelle probudí a ocitne v prostorách, podzemního tajemného bunkru se dvěma muži jménem Howard a Emmett. Howard jí nabídne pár berlí, které jí pomohou pohybovat se přes zranění nohy, které utrpěla při autonehodě, a řekne jí, aby si je „dala do pořádku“, než opustí bunkr. Michelle od něj také dostala informaci, že došlo k mimozemskému útoku a vnější svět je kontaminovaný. Prošedivělý survivalista však posléze otočí a tvrdí, že zachránil Michelle nejen před zjevnou autonehodou, ale také před nerozeznatelnou vzdušnou toxickou hrozbou, a proto jí nemůže nechat odejít. Záměry Howarda a Emmetta se však brzy stanou přinejmenším spornými a Michelle stojí před otázkou: Je to lepší tady nebo tam?

Ledová archa (2013)

Snowpiercer postapokalyptické filmy

Nacházíme se v postapokalyptické budoucnosti, píše se rok 2031. Po tragickém pokusu zvrátit globální oteplování nastala nová doba ledová. Přeživší cestují v přeplněném vlaku kolem celé země. Pořád dokola. Venku řádí smrtelný mráz, který nutí přeživší zůstat ve vlaku. Ve vlaku funguje třídní hierarchie. Nejchudší jsou nuceni žít v zadní části vlaku, a čím více se přibližujeme k té přední, tím lepší nacházíme podmínky pro život. To se však někomu ze zadní částí přestává líbit.

Útěk z New Yorku (1981)

útěk z ny  postapokalyptické filmy

Ocitáme s v blízké budoucnosti, která udělá z New Yorku obrovské vězení, ve kterém si zločinci vytvořili vlastní svět s vlastními pravidly.
Právě nad tímto místem se zřítí letadlo s prezidentem USA, který se stane rukojmím. Na jeho záchranu je vyslán zkušený veterán. Aby si záchranu nerozmyslel, dostane do krevního oběhu malé částice, které jej do 24 hodin zabijí.

Nevědomí (2013)

Nevědomí – Oblivion (2013) postapokalyptické filmy

Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc, kde je vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack (Tom Cruise) a Victorie pracují přímo na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečný chod hydrověží, které na zemi vyrábějí energii z mořské vody. Jack se má za pár dní vrátit na Saturnův měsíc, ale než k tomu dojde stane se na Zemi nehoda kosmické lodi, která změní řadu událostí.

Kniha přežití (2010)

kniha přežití, book of eli

V postapokalyptické Americe, kde se z kdysi malebného venkova stala pustá a násilná pustina, bojuje jeden muž o ochranu posvátného svazku, který by mohl obsahovat klíč k přežití lidské rasy.

Další postapokalyptické filmy

Tyto postapokalyptické filmy se nedostaly do užšího výběru, přesto si myslím, že si zaslouží čestnou zmínku.

  • Vodní svět (1995) – v budoucnosti, kdy polární ledovce roztály a Země je téměř celá zaplavená, zmutovaný námořník bojuje o přežití.
  • 28 týdnů poté (2007) – šest měsíců poté, co virus téměř vyhladil všechny obyvatele Velké Británie, pomáhá americká armáda zajistit malou oblast Londýna, aby se přeživší mohli osídlit a začít znovu. Ale ne všechno jde podle plánu.
  • Smrtelné stroje (2018) – v postapokalyptickém steampunk světě, kde města jezdí na kolech a navzájem se požírají, aby přežili, se v Londýně setkají dva lidé a pokusí se zastavit spiknutí.

A pokud vám to stejně nestačilo, tak zde předchozí články na postapokalyptické filmy: