• Nejlepší postapokalyptické knihy

Postapokalyptické knihy

Patříte mezi ty, kteří se rádi unáší představou, jak by vypadal svět po ničivé katastrofě? Tak to určitě nejste jediní. Postapokalyptický žánr má ohromnou čtenářskou základnu a stovky kvalitních děl, které popisují různorodé osudy přeživších soudného dne. Pojďme se podívat na postapokalyptické knihy, které vám nesmí ujít.

Svědectví – Stephen King

Svědectví King

Takto končí svět: s nanosekundou počítačové chyby v laboratoři ministerstva obrany a milionem náhodných kontaktů, které tvoří články řetězového dopisu smrti. A tady je ten pochmurný nový svět dne poté: svět zbavený svých institucí a vyprázdněný o 99 procent lidí. Svět, ve kterém si hrstka přeživších v panice volí strany – nebo jsou vybráni. Svět, ve kterém dobro jde dál na křehká ramena 108leté matky Abigail.

Spad – František Kotleta

Kotleta Spad

V ruinách hlavního města Prahy přežívá pár tisíc lidí, kteří se snaží zachovat něco vzdáleného civilizaci. Okolní svět má ovšem jiný názor. V okolním světě se snaží lidé pouze přežívat, nemají jiných ambic. Lidé se ve snaze přežít stávají zvířaty. Příběh popisuje osudy válečných veteránů, kteří byli nuceni Prahu opustit. Čeká je drsná realita okolního světa.

TMA – Ondřej Neff

Postapokalyptické knihy - Neff Tma

Nacházíme se v postapokalyptické Praze roku 1998. Nastal celosvětový výpadek elektřiny, který ochromil vlády a celou společnost. V knize se dozvíme do detailu, jak by mohla taková situace vypadat. Hlavní hrdinou je Honza Kryl. Ten musí vynaložit všechny své síly k tomu, aby zachránil svůj život a životy svých blízkých. Honza se ujímá opuštěné dívenky s Downovým syndromem, která se mu zanedlouho vyobrazí jako klíč vyřešení celé energetické apokalypsy.

Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky

Metro 2033

Světoznámý postapokalyptický román ruského autora. Arťom, který žije se svým pěstounem ve spletitém komplexu moskevského metra, které je jediným útočištěm přeživších jaderného holocaustu. Obyvatelé metra sotva přežívají. Každá stanice má své různorodé komunity. Celé metro tvoří jakýsi mikrostát. Arťom je nucen vydat se napříč stanicemi za kazateli, kteří by měli údajně vlastnit záhadný předmět, který by mohl zachránit osud metra.

Metro 2034 – Dmitry Glukhovsky

Metro 2034

Rok 2034. Lidé se ukrývají před dopady jaderné války v podzemní moskevského metra. Metro je nyní v ohrožení. Na jedné ze stanic Sevastopolskaja se odehrává něco záhadného. Jejich obyvatelé jsou rozrušení, protože přišli o veškerý kontakt s ostatními stanicemi. Všechny průzkumné stanice, které se tam vydaly zmizely.

Hunter, velitel Sevastopolské stanice se rozhodne, že tuto situaci vyřeší.

Malevil – Robert Merle

Malevil Robert Merle

Skupinka lidí, která se společně náhodně střetne ve staré tvrzi Malevil přežije výbuch atomové bomby. Většina lidstva je zahubena. Přeživší stojí před problémem, jak přežít v novém nehostinném světě. Ve skromných podmínkách se snaží bojovat o přežití sebe a své komunity. Román je zároveň studií jedné z mnoha možností vývoje stále se zdokonalující vědy, které v případě zneužití může vyústit až v konec společnosti.

Já legenda – Richard Matheson

Já legenda - postapokalyptické knihy

Svět postihla ničivá pandemie, která proměnila většinu obětí v krvežíznivá monstra. Jedním z přeživších je Robert Nevill. Vypadá to, že je Robert vůči nákaze imunní. Jeho jediným posláním je přijít, jak tuto nepříznivou situaci vyřešit. Ve dne Robert zabíjí monstra a v noci se před nimi musí schovávat.

Vypadá to, že je Robert posledním přeživším.

Poločas rozpadu – František Kotleta

Poločas rozpadu - postapokalyptické knihy

Poločas rozpadu je volným pokračováním románu Spad. Po válce zbyla pouze zničená planeta. Nový svět je nehostinný, divoký a nebezpečný a především radioaktivní. Pár přeživších se snaží přežívat v jeho troskách. Existuje ovšem skupina lidí, která chce apokalyptické dílo mocenských vlád dokončit. Proti nim se staví skupina přeživších, která jim chce v tomto plánu zabránit.

Aréna smrti – Suzanne Collins

Hunger Games Aréna Smrti

Pokud vyhrajete, budete slavní a bohatí. Pokud prohrajete přijdete o život. Hladové hry, nechť začnou. V troskách Severní Ameriky se rozkládá Panem, který má krásné futuristické hlavní město Kapitol a dalších 12 okolních krajů. Kapitol vládne krutě a nutí ostatní kraje, aby se koukali na televizní show, ve které jejich děti musí bojovat o holý život.

Cesta – Cormac McCarthy

Cesta - postapokalyptické knihy

Kniha se odehrává ve světe sužovaném neznámou katastrofou. Otec se synem cestují zdevastovanou zmrzlou krajinou a děsí je představa, že by snad nebyli sami. Jejich jedinný majetek je nákupní vozík, ve kterém přepravují vše nutné k přežití.

Občas najdou něco v opuštěných domech a po cestách.
Jejich cílem je se dostat na mořské pobřeží. A tam se ukáže, kam povede jejich cesta dál.

Další postapokalyptické knihy

  • Den trifidů – John Wyndham
  • Silo – Hugh Howey
  • Vražedná pomsta – Suzanne Collins
  • Divergence – Veronica Roth
  • Balada o ptácích a hadech – Suzanne Collins
  • Chutná těla – Isaac Marion
  • Rázová vlna – František Kotleta
  • Řetězová reakce – František Kotleta
  • Stanice 11 – Emily St. John Mandel

Budu se na vás těšit s dalším článkem na postapokalyptické knihy.