40 nejlepších sci-fi filmů

Nejlepší sscifi

Dělat takto rozsáhlý žebříček je vždy tak trochu nevděčná práce, ale co bych pro vás neudělala. A aby to bylo ještě krapet složitější, tak se žebříček musí obejít bez komiksovek. Ze seznamu byla vyjmuta i tvorba před rokem 1968.

40. Den nezávislosti (1996)

Režie: Roland Emmerich
Hrají: Will Smith, Jeff Goldblum

Ultimátní setkání, které může skončit vítězně pouze pro jednu stranu. Tajemní a mocní mimozemšťané zahájí totální invazi proti lidské rase. Podívaná začíná, když se na pozemské obloze objeví obrovské vesmírné lodě. Ale údiv se mění v hrůzu, když lodě vrhají ničivé paprsky na města po celé planetě. Nyní jediná naděje světa spočívá v odhodlané skupině přeživších, kteří se sjednotí k poslednímu útoku proti vetřelcům – než bude konec lidstva.

den nezávislosti 

39. Resident Evil (2002)

Režie: Paul W.S. Anderson
Hrají: Mila Jovovich

Tajná společnost Umbrella, zabývající se genetickým výzkumem, provádí ve svých podzemních laboratořích nebezpečné pokusy. V jednu chvíli však uniká smrtící virus a zaměstnanci jsou počítačem uvězněni v laboratořích. Elitní komando v čele s Alicí dostává za úkol izolovat virus, který by mohl ohrozit celé lidstvo. Brzy se ukáže, že všechno je ještě horší – z virem zasažených zaměstnanců se staly zombie. 

resident evil

38. District 9 (2009)

Režie: Neill Blomkamp
Hrají: Sharlto Copley, Jason Cope

Příběh o inteligentní formě mimozemského života, která je přinucena strávit čas na zemi. Už dvacet let nedobrovolně žijí v ghettu známém jako District 9, a nikdo je nemá příliš v lásce. Hodnotu mají pouze pro korporací, která je chce zkřížit s člověkem. Důvodem je, že vysoce vyspělé zbraně, které si s sebou mimozemská civilizace přinesla, lze aktivovat jen pomocí mimozemského DNA.

district 9

37. Černočerná tma (2001)

Režie: David Twohy
Hrají: Vin Diesel

Obchodní vesmírná loď a její posádka jsou uvězněni na planetě plné krvežíznivých stvoření, která vychází na hostinu pouze v noci. Jednou za 22 let je na planetě úplné zatmění, které trvá týdny. Posádka se pokouší uniknout dříve, než je pohltí tma.

černočerná tma 

36. E.T. – Mimozemšťan (1982)

Režie: Steven Spielberg
Hrají: Henry Thomas, Drew Barrymore

Při průzkumu Země se u nás ztratil roztomiloučký mimozemšťan, kterému chlapec Elliot říká E.T.
Elliot se s E.T. spřátelí, a chrání ho nejdříve před svou rodinou a později před vládou, která chce mimozemšťana na experimenty. E.T. se musí vrátit domů, a jediný, kdo mu může pomoci, jsou Elliot a jeho sestra Gertie

ET Mimozemšťan 

35. Útěk z New Yorku (1981)

Režie: John Carpenter
Hrají: Kurt Russell

Ocitáme s v blízké budoucnosti, která udělá z New Yorku obrovské vězení, ve kterém si zločinci vytvořili vlastní svět s vlastními pravidly.
Právě nad tímto místem se zřítí letadlo s prezidentem USA, který se stane rukojmím. Na jeho záchranu je vyslán zkušený veterán. Aby si záchranu nerozmyslel, dostane do krevního oběhu malé částice, které jej do 24 hodin zabijí.

útěk z ny 

34. Total Recall (1990)

Režie: Paul Verhoeven
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Sharron Stone

Douglas Quaid se ve svých snech pravidelně ocitá na Marsu.
Rozhodne se využít služeb virtuální cestovní kanceláře. Tam zjistí, že mu byly v minulosti vymazány vzpomínky a ve skutečnosti byl někým zcela jiným. Jeho uvědomění z něj náhle udělá cíl bývalých spojenců i nepřátel.

Total Recall 

33. Terminátor (1984)

Režie: James Cameron
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn, Linda Hamilton

Voják je poslán z roku 2029 do minulosti, aby zastavil téměř nezničitelného kyborga, který byl rovněž poslán do stejné doby, aby zavraždil matku nenarozeného syna Johna Connora. John se v budoucnosti stane vůdcem odporu vůči strojům, které se jej pokouší v minulosti eliminovat skrze jeho matku.

terminator 1984

32. Ostrov (2005)

Režie: Michael Bay
Hrají: Ewan McGregor, Scarlett Johansson

Planeta Země – polovina 21. století. Země je plně kontaminována. Jediným místem, kde se zdánlivě dá normálně žít, je ‚Ostrov‘. Všichni lidé si přejí, aby byli mezi vyvolenými, které na ‚Ostrov‘ pozvou. Ewan McGregor je jedním ze šťastlivců, kteří byli vybráni, na místě však zjistí, že zdánlivě dokonalá, utopická společnost je otrockým a sektářským peklem. Snaže se utéci s sebou přibere Scarlett Johansson, cesta ale nebude jednoduchá.

ostrov 2005

31. Marťan (2015)

Režie: Ridley Scott
Hrají: Matt Damon

Mark Watney se účastnil se svojí posádkou lodi Hermes vesmírné mise Ares III na Mars. Nehoda způsobila, že se na nehostinné planetě ocitl sám zcela bez spojení se Zemí. Mark musí operovat s omezenými zásobami, a navíc je považován za mrtvého. Vzhledem k jeho šancím na přežití nejsou daleko od pravdy.

marta 2014

30. Válka světů (2005)

Režie: Steven Spielberg
Hrají: Tom Cruise, Dacota Fanning

Rozvedený mechanik si berete děcka k sobě domů. Mezitím nastane UFO apokalypsa. Město se začíná otřásat v základech a ze svých úkrytů lezou na světlo světa podivná stvoření, která si vzala do hlavy, že zlikvidují vše, co se pohne. Ray se pokusí odvést děti za svou mámou do Bostonu, ale to se mu nepodaří, a tak musí začít bojovat po boku armády proti mechanizovaným stvořením z jiného světa.

valka světů 

29. Minority Report (2002)

Režie: Steven Spielberg
Hrají: Tom Cruise, Colin Farrell

V roce 2054 je zločin z Washingtonu D.C. prakticky odstraněn díky elitnímu týmu pro vymáhání práva „Precrime“. Používají tři nadané jasnovidce se zvláštními schopnostmi vidět do budoucnosti a předem předvídat zločiny. John Anderton vede Precrime a neochvějně věří v bezchybnost systému. Jednoho dne však jasnovidci předpovídají, že Anderton sám spáchá vraždu.

Minority Report 

28. Příchozí (2016)

Režie: Denis Villeneuve
Hrají: Amy Adams, Jeremy Renner

Na přič celým světem přistanou temné vesmírné lodě. Vláda připraví elitní výzkumný tým v čele s lingvistkou Louise Banksovou – s cílem navázat s mimozemšťany kontakt. Okolní svět je na pokraji globální války. Banksová se svým týmem pokouší ve velmi omezeném čase rozluštit, co znamenají kruhová znamení, kterými mimozemšťané komunikují.

arrival, příchozí

27. Pátý element (1997)

Režie: Luc Besson
Hrají: Bruce Willis, Mila Jovovich, Gary Oldman

Ve 23. století je vesmír ohrožen Zlem. Jedinou nadějí pro lidstvo je pátý element, který přichází na Zemi každých pět tisíc let, aby chránil lidi čtyřmi kameny ze čtyř elementů: ohně, vody, země a vzduchu. Vesmírná loď Mondoshawan přivádí pátý element zpět na Zemi, ale je zničena a s ním i pátý element. Tým vědců využije pozůstatků pátého elementu k přestavbě dokonalé bytosti jménem Leeloo. Ta uteče z laboratoře a narazí na bývalého elitního majora Dallase, který jí pomůže uniknout policii. Leeloo mu řekne, že se musí setkat s otcem, aby splnila své poslání. Mezitím Zlo využívá krutého Zorga a tým žoldáků Mangalores, aby získali kamen. Zkušený Dallas se do Leeloo zamiluje a rozhodne se jí pomoci získat kameny.

Pátý Element

26. Muži v černém (1997)

Režie: Barry Sonnerfeld
Hrají: Will Smith, Tommy Lee Jones

Aniž by to ostatní věděli, existuje soukromá agentura s kódem MiB. Tato agentura slouží jako dozorčí mimozemské společnosti. Jeden z nejlepších agentů MiB, vystupující pouze pod jménem „K“, hledá do agentury novou posilu. Vybral si Jamese Edwardse z N.Y.P.D. Mezitím do Země narazí létající talíř. Uvnitř je mimozemšťan, který byl součástí rasy „brouků“. Jako převlek využije tělo farmáře a vydá se do New Yorku. Hledá zdroj super energie zvaný „Galaxie“.

Muži v černém

25. Já, robot (2004)

Režie: Alex Proyas
Hrají: Will Smith

V roce 2035 vede technofobní detektiv z oddělení vražd Del Spooner z Chicagské policie vyšetřování sebevraždy předního vědce v oblasti robotiky, Dr. Lanninga. Spoonerovo vyšetřování Lanningovy smrti odhaluje tajemství korporace USR. Netuší, že jeho vyšetřování povede k odhalení velké hrozby pro lidstvo.

Já robot

24. Ledová archa (2013)

Režie: Bong Joon-Ho
Hrají: Chriss Evans, Tilda Swinton

Nacházíme se v postapokalyptické budoucnosti, píše se rok 2031. Po tragickém pokusu zvrátit globální oteplování nastala nová doba ledová. Planeta Země je ledová koule. Hrstka přeživších cestuje přeplněným vlakem „Snowpiercer“ kolem celé země, pořád dokola. Venku řádí smrtelný mráz, který nutí přeživší zůstat ve vlaku. Ve vlaku funguje třídní hierarchie. Ti nejchudší jsou nuceni žít v zadní části vlaku, a čím více se přibližujeme k té přední, tím lepší nacházíme podmínky pro život. To se však někomu ze zadní částí přestává líbit.

Snowpiercer

23. Predestination (2014)

Režie: Bratři Spierigovi
Hrají: Ethan Hawk

Jsem časový agent. Zabraňujeme zločinu dříve, než proběhne.
Predestination zaznamenává život dočasného agenta vyslaného na spletitou sérii cest v čase navržených tak, aby zajistily pokračování jeho kariéry strážců zákona po celou věčnost. Nyní, na svém posledním úkolu, musí agent pronásledovat jediného zločince, který mu celou dobu unikal.

Predestination

22. Ex Machina (2014)

Režie: Alex Garland
Hrají: Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vicander

Caleb, programátor v největší světové internetové společnosti, vyhraje soutěž o týdenní pobyt na horském sídle patřícím Nathanovi – samotářskému generálnímu řediteli společnosti. Když Caleb dorazí na odlehlé místo, zjistí, že se bude muset zúčastnit zvláštního experimentu, ve kterém musí komunikovat s první skutečnou umělou inteligencí na světě, umístěnou v těle robotické dívky.

Ex machina

21. Osudový dotek (2004)

Režie: Jonathan Mackye Gruber, Eric Bress
Hrají: Ashton Kutcher, Amy Smart

Jako dítě byl Evan zasažen výpadky, kdy byl jednu minutu na jednom místě, a pak na dalším, a mezitím si nepamatoval absolutně nic. Nyní, dospělý a na vysoké škole, se rozhodne číst ze starého deníku, který si psal, aby si zapamatoval věci, které se mezitím mohly stát, a najednou se ocitne zpátky v určité fázi svého života. Uvědomuje si, že tyto výpadky, které měl, byly ve skutečnosti prázdné prostory času, které musel později v životě zaplnit. Při pokusu využít tuto schopnost k odvrácení nepříjemných minulých událostí Evan začne zjišťovat, že pokaždé, když se vrátí a pokusí se věci napravit, všechno nakonec zhorší.

Osudový dotek

20. Equilibrium (2002)

Režie: Kurt Wimmer
Hrají: Christian Bale, Dominic Purcell, Emily Watson, Sean Bean

Ve futuristickém světě přísný režim eliminoval válku potlačováním emocí: knihy, umění a hudba jsou přísně zakázány a cítění je zločinem, který se trestá smrtí. Klerik sr. John Preston je nejvyšší vládní agent zodpovědný za likvidaci těch, kteří vzdorují režimu. Když však vynechá dávku Prozia, (drogy měnící mysl, která brání emocím) Preston, který byl vycvičen k prosazování přísných zákonů nového režimu, se náhle stane jediným člověkem, který je schopen jej svrhnout.

Equilibrium

19. Star Wars Universe (1977 – současnost )

Tvůrce: George Lucas
Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Christopher Lee, Samuel L. Jackson, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Laura Dern, Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany

Epická sága čítající k dnešku 13 celovečerních filmů a kánonických 7 seriálů je známa asi každému člověku. Vypráví příběh rodu Skywalkerů a dopadů činů tohoto rodu na galaxii. Originální trilogie, Pomsta Sithů a Rogue One jsou brány jako obecně kvalitní filmy i mimo komunitu sci-fi fanoušků a patří k nejznámějším a kulturně i filmařsky nejvlivnějším filmům, které kdy byly natočeny. Ať už jste zarytým fanouškem, nebo vám přijdou Hvězdné Války trapné, jejich popularizace sci-fi popřít nelze. Sama se spíše řadím ke druhé skupině, přesto mi však svědomí nedovolilo Star Wars opomenout.

Star wars

18. Mad Max – Fury Road (2015)

Režie: George Miller
Hrají: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Apokalyptický příběh odehrávající se v drsné pouštní krajině, kde je lidstvo pokořeno, a téměř každý je donucen bojovat o základní životní potřeby. V tomto světě existují dva rebelové na útěku, kteří by mohli být schopni obnovit pořádek. Max, který toho po ztrátě své ženy a dítěte moc nenamluví a hledá klid. A Furiosa, žena, která věří, že její cesta k přežití může být dosažena, pokud se dokáže dostat přes poušť zpět do své domoviny z dětství.

Mad Max

17. Alien Universe (1979 – 2017)

Režie: Ridley Scott, James Cameron, David Fincher, Jean Pierre Jeunet
Hrají: Sigourney Weaver, Winona Ryder, Noomi Rapace, Michael Fassbender

V daleké budoucnosti je posádka obchodní vesmírné lodi Nostromo na cestě domů, když zachytí tísňové volání ze vzdáleného měsíce. Posádka je povinna situaci prozkoumat. Vesmírná loď sestoupí na Měsíc. Po drsném přistání tři členové posádky opouštějí vesmírnou loď, aby prozkoumali oblast na Měsíci. Ve stejnou chvíli, kdy objeví kolonii nějakého neznámého tvora, lodní počítač dešifruje zprávu, která byla varováním, nikoli nouzovým voláním.

Alien Kiss

16. Potomci lidí (2006)

Režie: Alfonso Cuarón
Hrají: Clive Owen, Julianne More, Michael Caine

Píše se rok 2027, a je to přesně 19 let, co se narodilo poslední dítě. Svět chřadne, přichází vleklá apokalypsa. Lidé již téměř ztratili naději na nápravu bezvýchodné situace. Lidstvo vymírá na neplodnost. Jediný způsob, jak udržet pořádky je nastolení totalitního režimu. Lidská práva jsou odstraněna, jakýkoliv odpor je brutálně potlačen.

potomci lidí

15. Interstellar (2014)

Režie: Christopher Nolan
Hrají: Matthew McConaughey, Jessica Chastain, Anne Hathaway, Matt Damon

Budoucnost Země je protkaná katastrofami, hladomory a suchy. Existuje jen jeden způsob, jak zajistit přežití lidstva a tím je mezihvězdné cestování. Nově objevená červí díra v odlehlých končinách naší sluneční soustavy umožňuje týmu astronautů dostat se tam, kam se dosud nikdo nevydal, na planetu, která může mít to správné prostředí pro udržení lidského života.

Interstellar

14. Počátek (2010)

Režie: Christopher Nolan
Hrají: Leonardo DiCaprio, Ellen Page, Cillian Murphy, Tom Hardy, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt

Cobb je zloděj, který díky pokročilé technologii a výborné znalosti behaviorální psychologie zvládá vstupovat do snů různých lidí a odtamtud následně krást jejich tajemství z jejich podvědomí. Díky této schopnosti se z něho stalo ve světě korporátních špionáží horké zboží, ale naopak jej to stálo vše, co miloval. Cobbovi spadne do klína možnost vykoupení sebe sama zdánlivě nesplnitelnou zakázkou – vložit někomu myšlenku do podvědomí. Pokud uspěje, povede se mu nejlepší job, ale Cobbovi stále někdo neznámý hází klacky pod nohy.

Inceptiom

13. Ona (2013)

Režie: Spike Jonze
Hrají: Joaquin Phoenix, Olivia Wilde, Amy Adams, Scarlett Johansson

Theodore je osamělý muž před rozvodem. Když nepracuje jako pisatel dopisů, tak tráví čas hraním videoher a občasným posezením s přáteli. Rozhodne se koupit nový OS1, který je inzerován jako první uměle inteligentní operační systém na světě, „Není to jen operační systém, je to vědomí,“ uvádí reklama. Theodore rychle zjistí, že je vtažen do Samanthy, hlasu jeho OS1. Když spolu začnou trávit čas, sblíží se a nakonec se do sebe zamilují.

Ona, Her film

12. Temný obraz (2006)

Režie: Richard Linklater
Hrají: Keanu Reeves, Robert Downey Junior, Woody Harrelson, Winona Ryder

V nepříliš daleké, totalitní budoucnosti pracuje Bob Arctor jako policista v utajení. Bob je poslán do kruhu několik uživatelů drogy, která ničí lidský mozek, a od jejího prvního užití není cesty zpět. Té droze se říká ‚látka S‘. Bob během soužití s uživateli ‚látky S‘ droze propadne. Začíná pomalu přicházet na konspiraci ohledně distribuce drogy, když je však blízko rozšifrování toho, kdo za byznysem s drogou stojí, začne po něm jít policie.

Temný obraz

11. 12 Opic (1995)

Režie: Terry Gilliam
Hrají: Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe

Rok 2035, trestanec James Cole si může vysloužit podmínečné propuštění, pokud souhlasí s tím, že se vrátí v čase a překazí ničivý mor. Virus vyhladil většinu populace Země a zbytek přeživších žije pod zemí, protože vzduch je toxický. Po návratu do roku 1990, šest let před vypuknutím moru, je Cole brzy uvězněn v psychiatrickém zařízení, protože jeho varování znějí jako šílené blouznění. Tam se setkává s vědkyní jménem Dr. Kathryn Railly a Jeffrey Goinesem, šíleným synem významného virologa. Cole je úřady vrácen do roku 2035 a nakonec skončí v roce 1996. Unese Dr. Raillyovou, aby ji požádal o pomoc při svém pátrání. Cole objeví graffiti od zjevné skupiny za práva zvířat, která se nazývá Armáda Dvanácti Opic, ale jak se ponoří do tajemství, slyší hlasy, ztrácí orientaci a pochybuje o svém vlastním rozumu. Musí přijít na to, jestli Goines, který se zdá být šíleným šílencem, drží klíč k hádance.

12 Opic

10. Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Režie: James Cameron
Hrají: Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Edward Furlong, Robert Patrick

Stroje převzaly nadvládu nad světem. Jedinou naději pro lidi je vůdce Hnutí Odporu John Connor. Stroje již jednou neúspěšně vyslaly do minulosti svého kyborga, aby zabránil narození Johna. Nyní se stroje vrací do minulosti, tentokrát se pokusí zabít rovnou Johna. Hnutí Odporu vzápětí posílá starý model Terminátora, který přeprogramovali, tak aby sloužil lidem a Johna ochránil.

Terminátor

9. Matrix trilogie (1999–2003)

Režie: Sestry Wachowski
Hrají: Keanu Reeves, Catherine Zeta-Jones, Laurence Fishburne, Hugo Weaving

Thomas A. Anderson je muž, který žije dva životy. Ve dne je průměrným počítačovým programátorem a v noci hackerem známým jako Neo. Neo vždy zpochybňoval svou realitu, ale pravda je ještě mnohem dál za jeho představivostí. Neo se ocitne cílem policie, když ho kontaktuje Morpheus, legendární počítačový hacker, kterého vláda označila za teroristu. Jako rebel proti strojům se Neo musí postavit agentům: supervýkonným počítačovým programům zaměřeným na zastavení Nea a celé lidské vzpoury.

matrix kvíz

8. Gattaca (1997)

Režie: Andrew Niccol
Hrají: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law

V nepříliš vzdálené budoucnosti chce Vincent Freeman, poslední člověk počatý z lidské lásky cestovat do vesmíru. Společnost zařadila Vincenta do kategorie méně než vhodného vzhledem k jeho genetické výbavě a stal se jedním z podtřídy lidí, kteří jsou užiteční pouze pro podřadné práce. Aby se posunul vpřed, převezme totožnost Jeroma Morrowa – dokonalého genetického vzoru, který se stal paraplegikem v důsledku autonehody. S odbornými radami se Vincent naučí klamat DNA a testování vzorků moči. Právě když je konečně naplánován na vesmírnou misi, je jeho programový ředitel zabit a policie zahájí vyšetřování, čímž ohrozí jeho tajemství.

Gatacca

7. Blade Runner 2049 (2017)

Režie: Denis Villeneuve
Hrají: Ryan Gosling, Harrison Ford, Ana de Armas, Jared Leto

Píše se rok 2049 a nová generace replikantů z řady NEXUS-9 se bezproblémově zařadila do společnosti. Jedním z nich je i agent ‚K‘. Úkolem agentů divize Blade Runner je eliminace „prošlých“ replikantů, kteří přežili blackout v roce 2022. Během hledání jednoho z těchto replikantů ‚K‘ narazí na pečlivě ukryté tajemství konspirace, která tvoří základ dnešní již tak vratké společnosti, odhalení tohoto tajemství by mohlo vyvolat další blackout ve společnosti. ‚K‘ kousek po kousku sbírá důkazy k této konspiraci, až narazí na jednoho muže, který toho ví více než ostatní. Je ‚K‘ schopen, ochoten a oprávněn vyjít s pravdou ven?

blade runner 2049

6. Atlas mraků (2012)

Režie: Sestry Wachowski a Tom Tykwer
Hrají: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Strurgess, Doo-na Bae, Hugo Weaving, Ben Whishaw

Šest příběhů různých lidí, které se odehrávají v jiných dobách na různých místech jsou navzájem propojeny. Cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, osamělý skladatel s nejistým živobytím v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, nadějná novinářka píšící v Kalifornii v dobách Ronalda Reagana, nakladatel skrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a mladý ostrovan zažívající soumrak vědy – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří slyší dozvuky ostatních příběhů.

Atlas Mraků

5. Stalker (1979)

Režie: Andrej Tarkovskij
Hrají: Aleksandr Kajdanovskij, Anatolij Solonicyn, Nikolaj Griňko, Alisa Frejndlich

V Sovětském Svazu existuje oblast nesoucí jméno ‚Zóna‘, věří se, že v ‚Pokoji‘, který se v ‚Zóně‘ nachází, se plní vyřčená přání. Režim udělal z oblasti no-go zónu a vstup je tam přísně zakázán. Lidé se však pokoušejí, většinou neúspěšně, do ‚Pokoje‘ dostat. Mezi lidmi, kteří touží se do ‚Zóny‘ dostat, jsou muži ‚Pisatel‘ a ‚Profesor‘. Ti vyhledají pomoc muže známého jako ‚Stalker‘ – muže s podivnými schopnostmi, který se v paranormálním prostředí pohybuje jako doma.

Stalker film

4. Blade Runner (1982)

Režie: Ridley Scott
Hrají: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Daryl Hannah

V kyberpunkové dystopické budoucnosti lidé stvořili replikanty – s člověkem zaměnitelné androidy s přesně určenou životností. Replikanti byli na Zemi zakázáni, používají se pouze ve vesmírných koloniích. V Los Angeles se objeví čtyři replikanti, kteří se vzbouřili lidem a uprchli na Zem. L.A.P.D povolává nejlepšího detektiva z divize Blade Runnerů, lovců replikantů, Ricka Deckard, aby uprchlé androidy pochytal a eliminoval.

blader runner

3. 2001: Vesmírná odysea (1968)

Režie: Stanley Kubrick
Hrají: Keir Dullea, Gary Lockwood, Douglas Rain

Asi nejdůležitější sci-fi všech dob. Bezpochyby se jedná o jeden ze zásadních filmů světové kinematografie. Autor knižní předlohy Arthur C. Clarke řekl, že je filmová adaptace lepší než jeho kniha. Když je na Měsíci objeven tmavý obrovský monolit, lidé předpokládají, že byl pohřben za nějakým účelem. Po potvrzení, že předmět pochází z Jupiteru, je na planetu Jupiter vyslána posádka se super-moderním počítačem HALem 9000, která má zjistit původ monolitu. Po objevení chyby v komunikačním systému expediční posádky zjišťuje doktor David Bowman více, než doufal.

2011 vesmírná odysea

2. Fontána (2006)

Režie: Darren Aronofsky
Hrají: Hugh Jackman, Rachel Weisz

Tři příběhy – každý z minulosti, přítomnosti a budoucnosti – o muži, který se svou láskou hledají věčnost. Conquistador v mayské zemi hledá strom života, aby osvobodil svou zajatou královnu; lékařský výzkumník, pracující s různými stromy, hledá lék, který zachrání jeho umírající manželku; vesmírný cestovatel, který cestuje se starým stromem zapouzdřeným v bublině se pohybuje směrem k umírající hvězdě, která je obalena mlhovinou; se svou láskou hledá věčnost. Příběhy se prolínají.

fontána

1. Duna (2021)

Režie: Denis Villeneuve
Hrají: Timothée Chalamet, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson, Zendaya, Josh Brolin

Denis Villeneuve si vzal kinematograficky jeden z nejvíce nevděčných námětů – Dunu Franka Herberta. Již před ním pohořel David Lynch. Film je zasazen do extrémně vzdálené budoucnosti. Tak vzdálené, že jej zatím žádný jiný film v tomto ohledu nepřekonal. Píše se rok 10191 „dunního“ letopočtu. Sledujeme politický přerod, kdy planetu Arakis, kde se těží nejvzácnější surovina v galaxii – ‚melanž‘; na planetě Arakis byl, dle vůle imperátora, vyměněn rod Harkonenů, coby správců planety, za rod Artreidů. Když se však přesunou Artreidi na Arakis, zjistí, že je Harkoneni sabotovali, a dokonce se snažili zabít budoucí hlavu rodu – Paula, hlavní postavu filmu. Sledujeme boj mezi rody, ale i mezi Paulem a uzavřeným národem Fremenů, původních obyvatel Arakisu, ke kterým rod Artreidů však chová sympatie, a chce na Arakisu na rozdíl od Harkonenů vládnout spravedlivě. Někteří navíc tvrdí, že Paul je spasitelem Duny a celého impéria. O kvalitě snímku do jisté míry vypovídá, že se jedná o sci-fi s největším počtem nominací na oskary v historii – filmová akademie filmu přidělila rovnou 10 nominací, včetně té za nejlepší film.

Duna film

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *