Nejstarší strom: 4853 let stará americká borovice

Nejstarší strom na světě

Oficiálně nejstarší strom na světě je americká borovice dlouhověká (Pinus longaeva), která dostala od vědců jméno Metuzalém jakožto symbol dlouhověkosti.

Nejstarší strom se nachází v Kalifornii konkrétně v lese Ancient Bristlecone Pine v nadmořské výšce zhruba 3000 metrů nad mořem. Přesná lokace však s ohledem na ochranu tohoto stromu není veřejná. „Metuzalémská“ borovice je tady déle než Egyptské pyramidy v Gíze.

Borovice Metuzalém je zároveň nejstarším žijícím organismem.

Nejstarší strom: Metuzalém

Překroucené uzlovité větve bez jehličí příliš nepřipomínají živý strom, ale skutečně se jedná o strom, který je nadále žijícím organismem. Je přeci jen téměř 5000 let starý. Podle Guinessovy knihy rekordů je borovice nejstarším žijícím stromem na světě.

Nejstarší strom

Borovice dlouhověká – (Pinus longaeva)

Severoamerický jehličnan se dožívá nejvyššího známého věku. Tato borovice se vyznačuje extrémní schopnosti adaptace v nepříznivých podmínkách. Strom dorůstá do výšky 18 metrů, většinou je však nižší až zakrnělá s ohledem na nepříznivost okolních podmínek.

Existence této borovice je velice důležitá pro drobná zvířata, která v ní hledají úkryt. Borovice dlouhověká je totiž často jedinou vegetací v nehostinných podmínkách. Na konci devatenáctého století byla hojně kácena pro své tvrdé dřevo, které bylo vhodné jakožto stavební materiál. Nyní se však dřevo borovice dlouhověké ke stavbám nevyužívá. Borovice dlouhověká naštěstí nepatří mezi ohrožený druh stromů, nicméně v některých oblastech je její výskyt ohrožen.

Tento druh má také velice významnou roli ve zkoumaní klimatických změn s ohledem na jeho dlouhověkost může poskytovat rozsáhla data klimatických změn v průběhů tisíciletí. Nepříznivé okolní podmínky jsou pro borovici také výhodou. Toto prostředí nesvědčí hmyzu a houbám, které mohou stromům škodit čímž se podstatně prodlužuje živostnost stromu.

Borovice dlouhověká se rovněž vyznačuje dlouho existujícím jehličím, které má vysokou fotosyntetickou schopnost a výrazně napomáhá k výživě stromu. Zajímavá je také schopnost hospodařit s energií a živinami, strom nechá úplně odumřít své poškozené části, aby se mohl věnovat vyživování nepoškozených částí.

Nejstarší stromy

JménoVěkTypPopis
Prometheus4900+Borovice dlouhověkáJiž pokácen v roce 1964
Methuselah4853Borovice dlouhověkáMomentálně nejstarší
Gran Abuelo3651Fitzroya cypřišovitáŽijící v Chile
CBR263266Sekvojovec obrovskýMrtvý
D-213220Sekvojovec obrovskýMrtvý