🕷️️ Největší pavouk na světě váži jako malé štěně

Největší pavouk: sklípkan největší

Sklípkan největší (Theraphosa blondi) dosahuje se svým rozpětím až 30 cm. To je rovno mužskému dospělému chodidlu. Se svou váhou až 170 gramů si může tento pavouk dovolit lovit žáby, myši, nebo další malé živočichy.

Sklípkan největší

Je druh pozemního pavouka, který se vyskytuje v Jižní Americe (Surinam, Guyana, Brazílie, Venezuela). Samice sklípkana největšího se dožívají až 25 let. Samci umírají většinou po dosažení pohlavní zralosti 3-6 let. Zvláštností je, že samice sklípkana samce nepožírá. Samci většinou umírají přirozeně. Samice je schopna naklást až 200 vajec, ze kterých se během dvou měsíců vylíhnou mláďata. Na světě známe okolo 900 druhů sklípkanů.

Mláďata se líhnou 6 až 8 týdnů po nakladení vajíček, potrvá další dva až tři roky, než dosáhnou pohlavní dospělosti, což je pro pavouka velmi dlouhá doba. Mezitím se pavouk „svleče“ až šestkrát.

Některé knihy zmiňují, že je pavouk sklípkana schopen ulovit ptactvo. V angličtině je pro sklípkana největšího odvozen název „Goliath birdeater“ v českém překladu „Ptačí žrout Goliáš“. Není vyloučeno, že by byl tento pavouk schopen ulovit ptáky. Taková strava však není pro sklípkany vhodná. Maso hlodavců je příliš bohaté na vápník, který je pro sklípkany škodlivý. Zároveň sklípkaní preferují lov na zemi.

V některých článcích se objevuje informace, která přirovnává sklípkana největšího k velikosti malého štěněte. Takovou váhu má jen malé množství psích plemen, a to pouze v prvním týdnu po narození. To ovšem nesnižuje ohromnou velikost, kterou má tento pavouk v živočišné říši.

Kromě silných klepítek má sklípkan také žahavé chloupky, které využívá k sebeobraně. Žahavé chloupky mohou u menších živočichů způsobit smrt. U člověka vyvolají velice nepříjemné dlouhotrvající svědění. Také dokáže vydávat syčivé zvuky, které jsou podobné chřestýšovi.

Odhaduje se, že dnes žije přes 46 000 druhů pavouků – na všech kontinentech a zemích kromě Antarktidy.

Jak loví největší pavouk

Zdroj: https://www.zmescience.com/science/meet-the-biggest-spider-in-the-world-a-tarantula-the-size-of-a-puppy/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *