• Neobjasněná úmrtí devíti členů Ďatlovovy výpravy v ruském pohoří Ural

The Incident at Dyatlov Pass

První únorovou noc roku 1959 v horách dnešního Ruska záhadně zahynulo devět lyžařských turistů. V noci, kdy se incident stal, se skupina utábořila na svahu, pochutnala si na večeři a připravovala se ke spánku, to byla poslední věc, kterou udělali.

Incident v Djatlovském průsmyku

Dne 26. února našli pátrači opuštěný stan turistů, který byl zevnitř rozpáraný. Kolem něj byly stopy, které skupina zanechala, některé v ponožkách, jiné v jedné botě, další bosé, a všechny pokračovaly až na okraj blízkého lesa. Tam byla nalezena první dvě těla, bez bot a pouze ve spodním prádle. Místo činu neslo známky smrti podchlazením, ale když soudní lékaři provedli soupis těchto těl, stejně jako dalších sedmi, která byla objevena během následujících měsíců, podchlazení už nedávalo smysl.

Důkazy vlastně nedávaly smysl vůbec. Na jednom těle byly stopy po úderu tupým předmětem odpovídající brutálnímu napadení, další tělo mělo popáleniny třetího stupně, jedno tělo zvracelo krev, jednomu chyběl jazyk a na některých částech oblečení byla zjištěna radioaktivita.

Zánik Ďatlovovy výpravy

Mezi teoriemi se objevily například vměšování KGB, předávkování drogami, UFO, gravitační anomálie, a dokonce ruská verze Yetiho.

Ruská prokuratura vysvětlila zkázu Ďatlovovy výpravy

Sesuv laviny a špatná viditelnost. Na takové vyjádření jsme nemuseli čekat desítky let. Je to však uspokojivé vysvětlení?