• Pavouk, kterého infikovala housenice se stává reálným zombie

zombie pavouk

„Zombie Spiders (zombie pavouk)“ jsou houbami infikovaní pavouci, kteří jsou napůl mrtví a napůl naživu. Mohou svými spory infikovat další pavouky.

Může za to Housenice

Zombie pavouk
Zombie Pavouk napadený housenicí

Housenice je houba, která se vyskytuje v především v Číně. Má označení „na půl houba na půl hmyz“. Důvodem je, že se houba množí skrze infikovaný hmyz, který je zaživa houbou pohlcen.

V zimě se houba zazimuje jako podhoubí. Zajímavější část přichází se zvyšujícími se teplotami.

Ta děsivá část přichází ve chvíli, kdy se houba „rozhodne“ množit. S tím, jak postupně roste, uvolňuje spory, které se usazují na pavoucích (ovšem i na jiném hmyzu).

Z těla infikovaného hmyzu se stává houba. Hmyz se dále pohybuje a z jeho končetin rostou podivné útvary z houbovité tkáně. Například u housenek je situace trochu jiná. Housenice napadá tělo housenky zevnitř. Důvodem je, že housenky zvládnou přežít velkou zimu.

Vědci objevili v ekvádorské Amazonii parazitickou vosu, která je schopná proměnit pavouka ve stvoření podobné zombie. Parazitoidní vosa Zatypota klade vajíčko na břicho pavouka Anelosimus eximius. Larva se pak živí pavoukem a mění přitom jeho chování.

Jak parazitická larva vosy promění pavouka na otroka, který vytváří síť, která hostí zámotek larvy.

Odkazy

Zdroj: https://www.businessinsider.com/parasitic-wasp-turns-social-spiders-into-zombies-2018-11