• Příběh nevyřešené smrti Rickyho McCormicka a záhadné šifry, které po sobě zanechal

Šifra Rickyho McCormicka

V roce 1999 bylo na kukuřičném poli v Missouri nevysvětlitelným způsobem nalezeno tělo Rickyho McCormicka – spolu se dvěma stránkami zašifrovaných poznámek, které se dodnes nepodařilo rozluštit.

McCormickovy poznámky, napsané ve složitém, nerozluštitelném kódu, léta lámaly hlavu elitním i amatérským luštitelům. Ačkoli jeho rodina trvá na tom, že sotva uměl hláskovat, natož vypracovat tajný kód, mnozí jsou přesvědčeni, že poznámky nalezené u McCormickova těla jsou klíčem k jeho záhadné smrti.

V případu Rickyho McCormicka se toho skutečně skrývá víc, než se na první pohled zdá. Podle těch, kdo ho znali, byl Ricky McCormick pravděpodobně zapleten do obchodu s drogami a bylo o něm známo, že spolupracoval s několika nebezpečnými postavami v St. Louis.

Ale kdo ho zabil a proč? To je záhadný příběh Rickyho McCormicka.

Ricky McCormick

ricky mccormick

V době, kdy McCormick neúspěšně ukončil střední školu, sotva uměl číst a psát. Jeho bratranec vzpomíná, že McCormick mluvil, „jako by byl v jiném světě“, a možná trpěl schizofrenií.

McCormick pracoval v řadě podřadných zaměstnání, obvykle na noční směně. Přežíval ze své skromné výplaty a také z invalidního důchodu, který dostával kvůli chronickým srdečním problémům. V roce 1992 se však McCormick dostal do problémů se zákonem.

Ve věku 34 let byl McCormick obviněn ze znásilnění, protože měl dvě děti s dívkou – pro rodinu známou pouze jako „Pretty Baby“ – mladší 14 let. Ačkoli se jeho veřejný obhájce domníval, že McCormick „trpí nějakou duševní chorobou nebo vadou“, byl shledán způsobilým k soudnímu řízení.

Ricky McCormick přiznal vinu a strávil třináct měsíců ve Farmingtonském nápravném středisku. Když však vyšel na svobodu, jeho problémy se jen prohloubily.

Poslední dny Rickyho McCormicka

Po propuštění z vězení si Ricky McCormick našel práci na čerpací stanici Amoco v centru St. Louis. Tam narazil na několik pochybných postav, které možná sehrály roli v jeho záhadném skonu.

Po své poslední cestě na Floridu v polovině června 1999 se McCormick začal chovat zvláštně. Mezi 22. a 25. červnem navštívil McCormick dvě různé pohotovosti, kde si stěžoval na bolesti na hrudi a dušnost. Jednou byl přijat, jednou odmítnut a naposledy byl viděn 27. června na čerpací stanici Amoco.

Pak Ricky McCormick zmizel.

Zpočátku si toho však nikdo nevšiml. Nikdo nenahlásil jeho zmizení. Nikdo nevěděl, že je mrtvý, dokud nebylo 30. června objeveno McCormickovo již rozkládající se tělo na poli, 20 mil od místa, kde žil a pracoval.

Přestože soudní lékař nedokázal určit příčinu McCormickovy smrti, detektivové měli podezření, že se stal obětí cizího zavinění.

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné stopy, mohla smrt Rickyho McCormicka upadnout v zapomnění. Pak ale policie našla v jeho kapsách něco podivného.

Záhada poznámek Rickyho McCormicka

Šifra Rickyho McCormicka celá

Když policie ohledala tělo Rickyho McCormicka, našla dvě stránky ručně psaných poznámek psaných v jakémsi kódu. Poslali poznámky na oddělení FBI pro kryptoanalýzu a záznamy o vydírání (CRRU), ale elitní luštitelé kódů nedokázali šifru rozluštit.

Dodnes se nikomu nepodařilo rozluštit šifru nalezenou na poznámkách Rickyho McCormicka.

„Nestává se často, abychom měli nevyřešenou šifru takové délky a významu,“ řekl šéf CRRU Dan Olson listu River Front Times. „Znaky nejsou náhodné. Je zde například mnoho písmen E, která by mohla být použita jako mezerník. Existuje mnoho charakteristik, které naznačují, že by mohla být vyřešena, mnoho vzorů. Problém je, že nevíme, proč to není řešitelné.“

Jak vysvětluje FBI na svých stránkách, rozluštění šifry vyžaduje čtyři kroky: určení jazyka, systému, klíče (tj. posunutí jednotlivých písmen v abecedě doprava) a rekonstrukci textu.

S McCormickovými poznámkami se však FBI dostala pouze ke druhému kroku.

V březnu 2011 tedy FBI zveřejnila McCormickovy poznámky veřejnosti a požádala amatérské luštitele kódů o pomoc. Tipy se brzy začaly hrnout. Podle Fox News luštitelé naznačili, že McCormickovy poznámky obsahují připomínky k užívání léků, jméno „Seth“ a nemocniční terminologii.

O šifrách se dozvěděli spolu s ostatní veřejností a vyjádřili pochybnosti, zda byl McCormick schopen psát v kódu. Jeden z členů rodiny řekl, že McCormick „nepsal kódem. Neuměl nic napsat, jen čmárat,“.

FBI však trvá na tom, že McCormickovy poznámky obsahují nějakou zprávu

K dnešnímu dni zůstal kód Rickyho McCormicka nerozluštěn. Není jasné, zda kód napsal on, nebo zda jej napsal někdo jiný – možná jeho vrah.

Kdo zabil Rickyho McCormicka?
Ačkoli smrt Rickyho McCormicka zůstává nevyřešena, policie se zabývala řadou podezřelých. McCormickův bývalý šéf Baha Hamdallah byl známý násilník. A policie se také v prosinci 1999 doslechla, že místní drogový dealer Gregory Lamar Knox údajně zavraždil černocha, který pracoval na čerpací stanici Amoco.

Navzdory sledování obou mužů však vyšetřovatelé nedokázali spojit Hamdallaha ani Knoxe s McCormickovou smrtí.

Smrt Rickyho McCormicka tak zůstává záhadou – stejně jako kontext zašifrovaných poznámek nalezených na jeho těle.