Já vím, já to vím. Každý už psal o Duně, ale tento článek je trochu jiný než ostatní. Přesvědčte se sami. Začnu pozvolna, ale zřetelně. Duna je skvostné dílo z mnoha úhlu pohledů. Jednak dokonalý hudební doprovod Hanse Zimmera, scenérie, která vypadá jako obrazy, atmosféra, která vám způsobí pocit omámení. Ale to není zdaleka vše. Až v roce 2045 bude Duna 7 a vaše vnoučata/děti budou říkat, jak je ta jednička zaostalá, tak to vy budete ti, kteří si to nepustili na notebooku, nebo snad chcete své budoucí krvi říkat, že jste možná největší filmovou ságu 21. století viděli na starém laptopu? To asi ne co.
Článek na Dunu jsem původně neměla vůbec v plánu psát, ale když se na internetu rozmohl nešvar s pirátěním nějakých kinoripů, tak jsem si řekla, že to vezmu za jiný konec a napíšu článek o tom proč na Dunu jít do kina a rozhodně na ní nezírat přes televizor, nebo snad obrazovku notebooku
Denis Villeneuve to vzal za správný konec a podařilo se mu něco, co jeho předchůdci považovali za nemožné. S úctou teď necháme v zapomnění Dunu Davida Lynche. Tvůrcům se podařilo natočit snímek, který nepodlézá mainstreamovému divákovi, ale stejně ho donutí dojít si na film a mít z něj skvělý zážitek.
Tento film si můžete pustit jako naprostý laik a stejně se dostanete do povědomí. Film diváka vede, a přesto není předvídatelný. Vše to tak nějak samozřejmě zapadá do písčitého prostředí.
Timothée Chalamet
Ale jo, přiznám, že i já se obávala, jak se toho zhostí metr vysoký a padesát kilo vážící Timothée. Moje obavy se ovšem dosti rychle vytratily. Ačkoliv tento herec není zrovna moje krevní skupina, tak jeho éteričnost, jemnost a do jisté míry i feminita byla skvělým kontrastem k postupně narůstajícím odpovědnostem nastávajícího vévody rodu Atreidů.
Film který lidi dotáhl zase do kina. Covidová krize naučila lidi na streamovací platformy, spousta studií se začala zaměřovat na domácí produkci. Tento jev nevnímám vůbec špatně, protože se do kin dostane méně toho, co by si člověk stejně v kině nepustil a zbude větší prostor pro velká díla jakým je bezesporu Duna, která za otvírací víkend utržila v Americe 40 milionů dolarů.
Ten film rozhodně není dlouhý
Spousta diváků poukazuje na táhlost filmu, který je podle nich až tak trochu moc dlouhý. Možná je to tím, že se za poslední rok koukali jen na hodinové seriály z Netflixu, možná je to tím, že si zase lidi zvykají chodit do kina, kdo ví, ale není to pravda. Stopáž 155 min je krapet delší nad mainstream. Ale víte, jaký byl můj pocit, když film skončil? „Proč?“ klidně bych dala ještě hodinu pouštní stopáže, záběrů na Arrakis a vlastně by mi to vůbec nevadilo. Dokonce bych koukala na vlající vlasy Zendayi protože i ta do filmu skvěle zapadla.
Ráda bych se hlouběji rozepisovala, ale nechci se navrtat do detailů a nerada bych něco prozradila. Nakonec vás mohu obohatit filmovými fakty.
- Hans Zimmer byl nadšený, když dostal možnost složit hudbu pro Dunu. Od dětství je totiž velkým fanouškem knižní předlohy od Franka Herberta. Dokonce díky tomu odmítl úspěšný film Tenet Christophera Nolana.
- Design kostýmů byl inspirován oblečením, které se objevilo v první filmové Duně Davida Lynche
- V traileru na film zazní píseň „Eclipse“ od kapely Pink Floyd. Kapela měla vytvořit hudbu k adaptaci „Duny“ od Alejandra Jodorowského, film ale nakonec nikdy nevznikl.
- „Duna“ Denise Villeneuvea debutovala s prodejem vstupenek ve výši 40,1 milionu dolarů během prvního víkendu v Severní Americe a přilákala velké množství diváků, aby viděli tento sci-fi epos na velké obrazovce, přestože je k dispozici také na streamovacích platformách.