Samovznícení člověka – Může člověk jen tak sám od sebe uhořet?

samovznícení 

Samovznícení člověka (zkratkou SHC, z anglického Spontaneous Human Combustion). Jedná se o pseudovědecký koncept, kdy lidské tělo samovolně začne hořet.

Smrt ohněm vzniklým v těle oběti bez zjevného vnějšího zdroje

Případy ohořelých těl, u kterých patologové a kriminalisté nenašli prokázanou příčinu se příliš neobjevují. Jedním z příkladů je případ, který vyšetřovala Irská policie https://www.national-geographic.cz/clanky/samovzniceni-existuje-prvni-pripad20111013.html .

Záhadné úmrtí Michaela Flahertyho (†76) z irského města Galway bylo prvním oficiálním případem, který byl uzavřen pro samovznícení. „Za 25 let své praxe jsem nic podobného ještě neviděl,“ řekl galwayský patolog Kieran McLoughin, který se zprávou oficiálně přišel.

V prosinci 2017 našla policie ostatky Michaela Flahertyho. Hlava a končetiny byly netknuté. Trup těla však shořel na doutnající popel. Vyšetřování trvalo devět měsíců a závěrem bylo označeno pro samovznícení.

Charakteristické rysy

  • Oběti byly chroničtí alkoholici
  • Obvykle se jednalo o starší ženy
  • Končetiny bývají většinou netknuty
  • Oheň nepoškodil okolí
  • Charakteristický zápach mastného popela

Může člověk jen tak shořet? Na tuto otázku se doktoři a vědci snaží najít odpověď již opravdu dlouho. Většinová odborná veřejnost se spíše přiklání k tomu, že případy samovznícení pouze nebyly důkladně prošetřeny.