• Stanice 11 – Emily St. John Mande

stanice 11 kniha

„Station Eleven“ je román spisovatelky Emily St. John Mandel, vydaný v roce 2014. Kniha se odehrává v době po pandemii kmenového viru, který zabije většinu světové populace. Děj se točí kolem herce Arthur Leander, který umírá na jevišti během představení, a skupiny lidí, kteří se po pandemii snaží přežít a zachovat kulturní dědictví.

Kniha se pohybuje mezi minulostí a budoucností, ukazuje, jak se lidé vyrovnávají s utrpením a smrtí a jak se snaží zachovat svou lidskost. Představuje také koncept „The Traveling Symphony“, skupiny umělců, kteří koncertují po opuštěných městech a nabízejí nádech naděje a útěchy lidem.

„Station Eleven“ byla kladně přijata kritikou a byla nominována na několik cen včetně National Book Award. Kniha byla také přeložena do mnoha jazyků a stala se mezinárodním bestsellerem.

Celkově je „Station Eleven“ pozoruhodným a silným příběhem o lidské přežití a hledání smyslu v těžkých časech. Autorka vykresluje svět po katastrofě s realistickou a bolestivou autentičností a nabízí čtenářům hloubavou reflexi o tom, co je skutečně důležité v životě.