• Švýcarsko má 300 000 atomových krytů, většinu z nich předělali na vinné sklepy

atomový kryt 
Restaurace - Hotel la Claustra (Airolo)

Švédské atomové kryty dokáží ochránit až 81% obyvatel, sousední Finové 70%, Německo dokáže ochránit pouze 3% naopak Švýcaři mají kapacity pro 114%.

Švýcarsko má nejlepší systém civilní obrany, takový, který již obsahuje útočiště před výbuchem pro více než 85% všech jeho občanů. V roce 2006 bylo evidováno 300 000 krytů postavených v soukromých domech, institucích a nemocnicích a také 5 100 veřejných pro celkem 8,6 milionu míst, což je úroveň pokrytí rovnající se 114% populace.

Ve Švýcarsku již většina obytných přístřešků není zásobena jídlem a vodou potřebnou k dlouhodobému bydlení. Velké množství majitelé upravili na jiné účely (např. Vinné sklepy, lyžárny, tělocvičny). Majitel má ale stále povinnost zajistit údržbu a v nouzi i provoz úkrytu.

Atomový kryt pro 20 000 obyvatel je takřka podzemním městem

Dokončen v říjnu 1976 za cenu 40 milionů franků, bunkr Sonnenberg byl postaven v reakci na jedinečný švýcarský zákon, schválený v roce 1963, který vyžadoval, aby každý občan měl místo pro úkryt v případě útoku zvenčí.

Součástí bunkru bylo sedmipodlažní logistické centrum postavené pod zemí na dvou dálničních tunelech. Logistické centrum s velitelskou místností, nemocnicí, věznicí, rozhlasovým studiem a 700 zaměstnanci by zajistilo plynulý život v podzemí.

Obří bunkr Sonnenbergu poblíž Luzernu je navržený tak, aby chránil v případě nouze 20 000 obyvatel. Je vybaven nemocnicí i vězením. V roce 2006 byl vyřazen z provozu civilních služeb.