• 🏆 Top 10: Nejlepší filmy o umělé inteligenci

chappie

Vítáme vás v fascinujícím světě umělé inteligence, kde se realita prolíná s fikcí a lidská vize o technologické budoucnosti se stává živou skutečností. Filmový průmysl dlouhodobě fascinuje myšlenkou umělé inteligence a jejího vlivu na lidský život. V dnešním článku se zaměříme na to nejlepší, co svět filmu nabízí v této provokativní tematice.

The Matrix (1999)

matrix

Thomas A. Anderson žije dva životy. Ve dne je průměrným počítačovým programátorem a v noci hackerem známým jako Neo. Neo vždy zpochybňoval svou realitu, ale pravda je daleko za hranicemi jeho představivosti. Neo se ocitne v hledáčku policie, když ho kontaktuje Morfeus, legendární počítačový hacker, kterého vláda označila za teroristu. Jako rebel proti strojům se Neo musí postavit agentům: supersilným počítačovým programům, jejichž cílem je zastavit Nea a celou lidskou rebelii.

Blade Runner (1982)

blader runner

V kyberpunkové dystopické budoucnosti lidé stvořili replikanty – s člověkem zaměnitelné androidy s přesně určenou životností. Replikanti byli na Zemi zakázáni, používají se pouze ve vesmírných koloniích. V Los Angeles se objeví čtyři replikanti, kteří se vzbouřili lidem a uprchli na Zem. L.A.P.D povolává nejlepšího detektiva z divize Blade Runnerů, lovců replikantů, Ricka Deckard, aby uprchlé androidy pochytal a eliminoval.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Terminátor

Od chvíle, kdy se první stroj zvaný Terminátor pokusil zabít Sarah Connorovou a jejího nenarozeného syna Johna, uplynulo více než deset let. Muž, který se stane budoucím vůdcem lidského odporu proti strojům, je nyní zdravý mladý chlapec. Superpočítač Skynet však pošle zpět v čase jiného Terminátora, zvaného T-1000. Tento nový Terminátor je vyspělejší a silnější než jeho předchůdce a jeho úkolem je zabít Johna Connora, když je ještě dítě. Sarah a John však nemusí čelit hrozbě T-1000 sami. Další Terminátor (totožný se stejným modelem, který se pokusil zabít Sarah Connorovou v roce 1984 a neuspěl) je také vyslán zpět v čase, aby je chránil. Nyní začíná bitva o zítřek.

Ona (2013)

Ona, Her film

Theodore je osamělý muž před rozvodem. Když nepracuje jako pisatel dopisů, tak tráví čas hraním videoher a občasným posezením s přáteli. Rozhodne se koupit nový OS1, který je inzerován jako první uměle inteligentní operační systém na světě, „Není to jen operační systém, je to vědomí,“ uvádí reklama. Theodore rychle zjistí, že je vtažen do Samanthy, hlasu jeho OS1. Když spolu začnou trávit čas, sblíží se a nakonec se do sebe zamilují.

Ex Machina (2014)

Ex machina

Caleb, programátor v největší světové internetové společnosti, vyhraje soutěž o týdenní pobyt na horském sídle patřícím Nathanovi – samotářskému generálnímu řediteli společnosti. Když Caleb dorazí na odlehlé místo, zjistí, že se bude muset zúčastnit zvláštního experimentu, ve kterém musí komunikovat s první skutečnou umělou inteligencí na světě, umístěnou v těle robotické dívky.

Upgrade (2018)

Upgrade (2018)

Grey je automechanik v domácnosti, jehož manželkou je Asha. Jednoho dne Grey požádá Ashu, aby mu pomohla vrátit auto jeho klientovi. Zatímco se Greyovo a Ashino samořídící auto porouchá, havaruje. Grey bezmocně sleduje, jak Asha vedle něj vykrvácí. Grey se vrací domů – ovdovělý kvadruplegik, o kterého se stará jeho matka. Smrt jeho ženy a neschopnost policie identifikovat útočníky způsobí, že upadne do deprese. Po pokusu o sebevraždu je mu nabídnuto, aby si nechal implantovat high-tech čip – umožňující mu chodit. Ačkoli zpočátku váhá, nechá se k operaci přesvědčit.

Já, robot (2004)

Já robot

V roce 2035 vede technofobní detektiv Del Spooner z chicagské policie vyšetřování zjevné sebevraždy předního vědce v oboru robotiky Dr. Alfreda Lanninga. Spooner není přesvědčen o motivu a při vyšetřování Lanningovy smrti odhaluje stopy tajemství a plánů uvnitř korporace USR (United States Robotics) a podezření z vraždy. Netuší, že jeho vyšetřování povede k odhalení větší hrozby pro lidstvo.

Chappie (2015)

chappie

V Johannesburgu snížilo policejní oddělení vysokou kriminalitu pomocí robotů od společnosti Tetravaal, které navrhl inženýr Deon Wilson. Bývalý voják Vincent Moore Deonovi závidí, protože vyvinul další projekt s názvem Moose, ale Tetravaal ani policejní oddělení o něj nemají zájem. Deon právě vyvinul umělou inteligenci, ale generální ředitelka společnosti Tetravaal Michelle Bradleyová ho požádá, aby projekt přerušil. Deon se rozhodne přivést poškozeného robota 22, který byl poslán k rozdrcení, aby otestoval svou umělou inteligenci, je však unesen zločinci Ninjou, Yo-Landim a Amerikou, kteří chtějí, aby zastavil robotické policisty. Když uvidí poškozeného robota v dodávce, donutí Deona, aby ho naprogramoval tak, aby s nimi vykrádal banky, a nazvou ho Chappie. Chappie se však chová jako dítě a je třeba ho vycvičit, aby se učil a rostl. Mezitím Vincent sleduje Deona a spřádá ďábelský plán, jak aktivovat jeho robota.

Tron (1982)

Tron (1982)

Hacker a majitel herny Kevin Flynn je zlotřilým softwarovým pirátem známým jako Master Control digitálně rozložen do datového proudu a přenesen do vnitřního trojrozměrného grafického světa počítačů. Právě tam, v ultimátně barevných, geometricky intenzivních krajinách kyberprostoru, spojí Flynn síly s Tronem, aby přelstil program Master Control, který je drží v zajetí v ekvivalentu gigantické, nekonečně náročné počítačové hry.

M3gan (2022)

m3gan

Když se Gemma náhle stane opatrovnicí své osiřelé osmileté neteře Cady, je nejistá a nepřipravená na rodičovství. Pod silným tlakem v práci se Gemma rozhodne spojit svůj prototyp M3GAN s Cady ve snaze vyřešit oba problémy – rozhodnutí, které bude mít nepředstavitelné následky.