• 🏆 Top 10: Nejlepší horory všech dob

psycho 1960

Od samých počátků filmového průmyslu až po současnost nás horory provázejí nejrůznějšími hrůznými příběhy, zlověstnými postavami a napínavými situacemi. V této sestavě se podíváme na deset filmů, které se zapsaly do dějin jako nejlepší z tohoto fascinujícího žánru. Každý z těchto hororů přinesl něco jedinečného do světa filmu a zanechal nevymazatelnou stopu ve srdcích a mysli diváků po celém světě. Připravte se na strhující pohled do světa hrůzy, kde se setkáte s klasikami, moderními klenoty a možná i nějakým překvapením, které vás donutí zírat do temnoty s napětím a očekáváním. Dávejte pozor na škrábance na okně a tajemné zvuky v noci, protože vstupujeme do světa top 10 nejlepších hororů všech dob.

Alien (1979)

vetřelec 1979 alien

Ve vzdálené budoucnosti je posádka komerční vesmírné lodi Nostromo na cestě domů, když vtom zachytí nouzové volání ze vzdáleného měsíce. Posádka má povinnost provést průzkum a vesmírná loď poté sestoupí na malý planetoid. Po drsném přistání opouštějí tři členové posádky vesmírnou loď, aby prozkoumali oblast na planetce. Ve stejnou dobu, kdy posádka objeví kolonii úlu jakéhosi neznámého tvora, lodní počítač dešifruje zprávu jako varování, nikoli jako nouzové volání.

Psycho (1960)

psycho 1960

Úřednice z Phoenixu Marion Craneová je otrávená z toho, jak s ní život nakládá. Se svým milencem Samem se musí scházet v poledních pauzách a nemohou se vzít, protože Sam musí většinu svých peněz odevzdávat na alimenty. Jednou v pátek svěří Marion její zaměstnavatel čtyřicet tisíc dolarů do banky. Marion vidí příležitost, jak si peníze vzít a začít nový život, a tak opouští město a míří k Samovu kalifornskému obchodu.

Unavená po dlouhé cestě a zastižena bouřkou sjede z hlavní silnice a zastaví v motelu Bates. Motel vede tichý mladík Norman, který se zdá být ovládán svou matkou.

Osvícení (1980)

Osvícení film

Jack Torrance, začínající spisovatel a vyléčený alkoholik, pronásledovaný přetrvávajícím spisovatelským blokem, zavleče svou ženu Wendy a svého nadaného syna Dannyho do zasněženého odlehlého coloradského hotelu Overlook, kde se ujme práce správce mimo sezónu. Když se jeskynní hotel na sezónu zavírá, správce ho provede a šéfkuchař zařízení, stárnoucí pan Hallorann, si s Dannym fascinujícím způsobem popovídá o vzácném psychickém daru zvaném „Osvícení“ a nezapomene ho varovat před opuštěnými hotelovými pokoji, a zejména před nepřístupným pokojem 237. Místo překonání ponuré tvůrčí rutiny však Jack začne krůček po krůčku přicházet o rozum, uvězněn v nelítostném prostředí zdánlivě nekonečných sněhových bouří a gargantuovského tichého vězení plného podivných událostí a děsivých vizí. Teď se neustávající hlasy v Jackově hlavě dožadují oběti.

Je Jack schopen vraždy?

Věc (1982)

věc 1982 The Thing

Americká výzkumná stanice, Antarktida – začátek zimy 1982. Na základnu náhle přiletí vrtulník z nedaleké norské výzkumné stanice. Snaží se zabít psa, který utekl z jejich základny. Po zničení norského vrtulníku odlétají členové amerického týmu na norskou základnu, aby zjistili, že jsou všichni mrtví nebo nezvěstní.

Najdou však pozůstatky podivného tvora, kterého Norové upálili. Američané ho odvezou na svou základnu a usoudí, že jde o mimozemskou formu života. Po chvíli se ukáže, že se mimozemšťan může zmocnit a vtělit do jiných forem života, včetně lidí, a může se šířit jako virus. To znamená, že každý na základně může být obydlen Věcí, a napětí se stupňuje.

Vymítač ďábla (1973)

Herečka, která je na návštěvě ve Washingtonu, D.C., si všimne dramatických a nebezpečných změn v chování a tělesném vzhledu své dvanáctileté dcery. Mezitím mladý kněz na nedaleké Georgetownské univerzitě začíná pochybovat o své víře, zatímco se vyrovnává se smrtelnou nemocí své matky. A v závěru příběhu si křehký, postarší kněz uvědomí nutnost vypořádat se se starým démonickým nepřítelem.

Ať vejde ten pravý (2008)

Ať vejde ten pravý - Let the Right One In (2008)

Dvanáctiletý Oskar, který je šikanován, sní o pomstě. Zamiluje se do Eli, svérázné dívky. Nesnáší slunce a nesnáší jídlo, a aby mohla vstoupit do místnosti, musí být pozvána. Eli dává Oskarovi sílu oplatit ránu, ale když si uvědomí, že Eli musí pít krev jiných lidí, aby mohla žít, stojí před volbou. Jak moc dokáže láska odpustit? Děj se odehrává na stockholmském předměstí Blackeberg v roce 1982.

Uteč (2017)

Get Out (I) (2017) uteč 2017

Chris a jeho přítelkyně Rose jedou na víkend k jejím rodičům. Zpočátku si Chris vykládá příliš vstřícné chování rodiny jako nervózní pokusy vyrovnat se s mezirasovým vztahem jejich dcery, ale v průběhu víkendu ho řada stále znepokojivějších zjištění přivede k pravdě, kterou si nikdy nedokázal představit.

Halloween (1978)

Halloween (1978)

Píše se rok 1963, noc: Halloween. Policie je přivolána na adresu Lampkin Ln 43, kde zjistí, že patnáctiletá Judith Myersová byla ubodána svým šestiletým bratrem Michaelem. Poté, co byl Myers patnáct let v ústavu, se v noci před Halloweenem dostane ven. Kromě Myersova psychiatra doktora Loomise nikdo neví a ani nechce vědět, co se 31. října 1978 stane. Ten ví, že se Michael vrací do Haddonfieldu, ale než si to celé město uvědomí, bude už pro mnoho lidí pozdě.

Saw (2004)

Saw 2004

Dva cizinci, fotograf na volné noze Adam Stanheight a doktor Lawrence Gordon, se probudí ve zchátralé koupelně a nepamatují si, jak se tam ocitli. Oba muži najdou po kapsách magnetofonovou nahrávku a nedlouho po jejím poslechu si uvědomí, že se ocitli v pasti „hry“, kterou má na svědomí nechvalně proslulý Jigsaw Killer. Útěk se zpočátku zdá nepravděpodobný, ale Adam a Lawrence si brzy uvědomí, že by mohli mít šanci. Ale za jakou cenu? A jsou na to sami?

Americké Psycho (2000)

American Psycho (2000) americké psycho 2000

Patrick Bateman je pohledný, vzdělaný a inteligentní.Je mu dvacet sedm let a žije svůj vlastní americký sen.Přes den pracuje na Wall Street a vydělává jmění, které doplňuje to, s nímž se narodil.V noci propadá šílenství, když experimentuje se strachem a násilím.