• 🏆 Top 10: Nejlepší katastrofické filmy všech dob

Filmová kinematografie dlouhodobě fascinuje diváky širokou škálou žánrů a emocí, které umí představit na plátně. Jedním z těchto žánrů je i katastrofický film, který se věnuje různým apokalyptickým scénářům a nejrůznějším pohromám, jež staví lidskou existenci na hranici zkázy. Od pradávných časů si lidé vyprávějí příběhy o zkáze světa či hledají způsoby, jak se vypořádat s neodvratitelným koncem. Katastrofické filmy se staly moderním způsobem, jak tyto příběhy vizualizovat a vtáhnout diváky do imaginárních světů plných napětí a adrenalinu. V tomto článku se podíváme na desítku nejlepších katastrofických filmů všech dob, které se zapsaly do dějin kinematografie nejen svými vizuálními efekty, ale také tím, jak dokázaly zobrazit lidskou odolnost v čele zdánlivě nepřekonatelných výzev. Připravte se na emocionální jízdu napříč apokalyptickými scénáři, které nám tyto filmy nabídnou.

Den poté (2004)

Paleoklimatolog Jack Hall v Antarktidě zjistí, že se oddělil obrovský ledový příkrov. Netuší však, že tato událost vyvolá masivní změnu klimatu, která ovlivní světovou populaci. Mezitím je jeho syn Sam s přáteli v New Yorku, kde se účastní jedné akce. Tam zjistí, že poslední tři dny nepřetržitě prší, a poté, co po celém světě začne docházet k řadě katastrof souvisejících s počasím, si všichni uvědomí, že svět brzy vstoupí do nové doby ledové, a světová populace se začne snažit evakuovat do teplejších klimatických oblastí na jihu. Jack se odvážně pokusí zachránit svého syna a jeho přátele, kteří uvízli v New Yorku a kterým se podařilo přežít nejen mohutnou vlnu, ale i mrazivé teploty, které by je mohly zabít.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Deepwater Horizon

V dubnu 2010 nebyla v Mexickém zálivu provedena žádná těžební operace, která by se svou velikostí nebo hloubkou vrtání mohla srovnávat s ropnou plošinou Deepwater Horizon. Projekt ropné společnosti BP však provázejí takové technické potíže, že se hlavní provozní vedoucí Jimmy Harrell a jeho hlavní elektroinženýr Mike Williams obávají potenciálně nebezpečných problémů. Bohužel, navštěvující vedení společnosti BP, frustrované dlouhým zpožděním projektu, nařizuje omezené inspekce na staveništi a šikmé zkoušky systémů, aby dohonilo ztracený čas, i když Harrell, Williams a jeho tým bezmocně protestují v zájmu řádné bezpečnosti. 20. dubna se obavy pracovníků naplní tím nejhorším možným způsobem, když různé konstrukční a systémové nedostatky plošiny vyvolají katastrofickou kaskádu poruch, která způsobí masivní výbuch a explozi, jež je všechny ohrozí, a zároveň odstartuje nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Monstrum (2008)

Monstrum – Cloverfield (2008)

Na oslavu Robova velkého povýšení se jeho milenka Beth a přátelé rozhodnou uspořádat velkou rozlučkovou párty, protože se Rob chystá odjet do Japonska. Oslavu však náhle přeruší ohlušující výbuch a příchod obrovského šupinatého a gangsterského stvoření, protože v New Yorku vypukne peklo a Soše svobody je useknuta hlava. Když plazí bestie srovná Manhattan se zemí, začíná odvážná honička za záchranou Beth a zároveň je vše uprostřed chaosu a zkázy zaznamenáváno objektivem ruční videokamery. Kde se nakonec tento neúprosný vetřelec vzal, a především, existuje šance na přežití? Když se pustí do vyšetřování, začíná dobrodružství hluboko v ulicích New Yorku, protože přátelé jsou odhodláni zachránit Robovu pravou lásku.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

John Garrity, jeho odcizená žena a jejich malý syn se vydávají na nebezpečnou cestu, aby našli útočiště, když se k Zemi řítí kometa, která zabíjí planetu. Uprostřed děsivých zpráv o městech srovnaných se zemí zažívají Garrityovi to nejlepší i nejhorší v lidstvu. Zatímco se odpočítávání do globální apokalypsy blíží nule, jejich neuvěřitelná cesta vrcholí zoufalým útěkem na poslední chvíli do možného bezpečného útočiště.

K zemi hleď! (2021)

k zemi hleď

Kate Dibiasky, studentka astronomie, a její profesor Dr. Randall Mindy učiní ohromující objev komety obíhající ve sluneční soustavě. Problém – je na přímém kolizním kurzu se Zemí. Další problém? Zdá se, že to nikoho nezajímá. Ukazuje se, že varovat lidstvo před zabijákem planety o velikosti Mount Everestu je nepříjemná skutečnost, kterou je třeba se řídit. S pomocí doktora Oglethorpa se Kate a Randall vydávají na mediální turné, které je zavede z kanceláře lhostejné prezidentky Orleanové a jejího patolízalského syna a šéfa štábu Jasona až na rozhlasové vlny Denního Ripa, optimistické ranní show moderované Brie a Jackem. Do dopadu komety zbývá pouhých šest měsíců a zvládnutí 24hodinového zpravodajského cyklu a získání pozornosti veřejnosti posedlé sociálními sítěmi dříve, než bude pozdě, se ukáže jako šokující komické – co bude třeba udělat, aby svět prostě zvedl hlavu?

Nákaza (2011)

contagion 2011

Krátce po návratu ze služební cesty do Hongkongu umírá Beth Emhoffová na chřipku nebo jiný typ infekce. Později téhož dne umírá její malý syn. Její manžel Mitch se však zdá být imunní. Tak začíná šíření smrtící infekce. Lékařům a správcům amerického Centra pro kontrolu nemocí uplyne několik dní, než si někdo uvědomí rozsah nebo závažnost této nové infekce. Nejprve musí identifikovat typ dotyčného viru a poté najít způsob, jak s ním bojovat, což je proces, který pravděpodobně potrvá několik měsíců. Jak se nákaza šíří mezi miliony lidí po celém světě, společenský řád se začíná hroutit, protože lidé panikaří.

Vlna (2015)

Vlna (2015)

Vychází ze skutečnosti, že horský průsmyk Åkneset, který se nachází ve fjordu Geiranger v Norsku, se jednoho dne zřítí a vytvoří silnou vlnu tsunami o výšce přes 80 metrů, která rozdrtí vše, co jí stojí v cestě, ještě předtím, než dopadne na pevninu v Grónsku. Do jejího středu se dostane geolog a začíná závod s časem.

Nic nás nerozdělí (2012)

Nic nás nerozdělí (2012)

Obyčejná rodina – Maria, Henry a jejich tři děti – odjíždí strávit Vánoce do Thajska. Dostanou ubytování ve vile na pobřeží. Po zabydlení a výměně dárků jdou k bazénu, stejně jako mnoho dalších turistů. Dokonalá rajská dovolená až do chvíle, kdy se ze vzdáleného hluku stane řev. Před tsunami není čas utéct; Maria a její nejstarší syn jsou smeteni jedním směrem, Henry a nejmladší syn druhým. Kdo přežije a co se s nimi stane?

Černé moře (2014)

Černé moře (2014)

Po deseti letech tvrdé práce v námořní záchranné společnosti se nedávno propuštěný kapitán ponorky Robinson rozhodne riskovat vše při hledání bájného podmořského pokladu: potopené nacistické ponorky naložené zlatými slitky nevyčíslitelné hodnoty. Robinson je odhodlán objevit nevyzvednutou kořist přímo pod nosem Rusů a jejich nepřátelské námořní flotily, a tak sestaví smíšenou posádku složenou z nepřátelských odborníků, aby v rezavé sovětské ponorce pročesali rozlehlé dno chladného Černého moře. Jakmile však chamtivost přebije již tak rozdělený tým, příslib rovného podílu se začne rychle rozplývat. Podaří se Robinsonovým mužům vynořit se v jednom kuse a především bohatí?

Proroctví (2009)

Proroctví (2009)

Na podzim roku 1959 studenti kreslí do časové schránky obrázky života, jaký si představují, že bude za 50 let. Lucinda, zvláštní dítě, které slyší hlasy, hbitě píše dlouhou řadu čísel. V roce 2009 je kapsle otevřena; student Caleb Koestler dostane Lucindinu „kresbu“ a jeho otec John, astrofyzik a truchlící vdovec, se do ní podívá. Objeví data katastrof za posledních 50 let s číslem, kdo zemřel. Zbývají tři data, všechna se blíží. Pátrá, dozvídá se o Lucindě a hledá její rodinu. Bojí se o svého syna, který začal slyšet hlasy a kterého navštíví mlčenlivý cizinec, který mu ukáže vizi ohně a zkázy. Co se to děje?