Transhumanismus: Kyborgizace člověka

transumanism

Svět ve kterém si jdete nabít svojí bionickou ruku již tady do jisté míry máme. Aktuálně se technologické pomůcky zaměřují na kompenzování tělesných a duševních hendikepů. Být však dobrovolně kyborgem je trochu něco jiného.

Co je to Transhumanismus?

Jedná se o myšlenkový proud, hnutí, filozofii… která připouští zlepšování tělesných a duševních stavů člověka za pomocí technologií. Nejčastěji se pak snaží pomocí technologických vylepšení prodlužit život, nebo odstranit nežádoucích/nepotřebných aspektů lidské schránky, jako jsou hloupost, utrpení, nemoci, stárnutí a nedobrovolná smrt.

Jaké jsou cíle?

Ty se různí dle ortodoxnosti přístupu k posthumanistické době. Základním kamenem se však dá považovat progrese lidského vědomí a těla. Někdo to považuje pouze jako vylepšení jedince ku jeho prospěchu. Další mají revolucionářské představy o změně politického klimatu atd. Někteří chtějí pomocí spojení člověka a technologií vybudovat lepší, inteligentní rasu.

Zdá se to jako utopie ale…

Ostatní technologická odvětí raketově rostou. Je již možné platit obličejem. Mobilní telefony již dávno neslouží pouze k telefonování. A většina chytrých hodinek má výkonnější procesory než pár let staré stolní počítače. Nedá se říci, že s jistotou, ale je velmi pravděpodobné, že dalším možným „trendem“ bude možnost propojení technologií s člověkem.

Co však utopie je…

Snaha o vytvoření beztřídní společnosti, která nepodléhá nemocím, marnivosti… Odstranění chudoby, rozdílů mezi lidmi.

Etická, náboženská rovina

Teď použiji termín, který na českém Googlu vůbec není – „Neokatolíci“. To bude skupina lidí, která bude proti těmto způsobům „zlepšování“ života bojovat. Označení Neokatolíci se objevilo ve futuristickém seriálu Altered Carbon, kde měla většina populace uložené vědomí do čipů v mozku. Tím se mohli stát nesmrtelnými, stačilo jen vyměnit rozbitou, unavenou, opotřebovanou fyzickou schránku.

Jako obranu vůči konzervativnějším postojům opozice mají transhumanisté neucelený soubor etik: bioetiku, infoetiku, nanoetiku, neuroetiku, roboetiku a technoetiku. Největším rozporem mezi opozicí a transhumanisty je názor na zachování přírodních systémů, transhumanisté považují již samotný koncept „přírodnosti“ za přinejlepším problematický a v nejhorším případě za překážku pokroku.