Útok mrtvých vojáků byla bitva první světové války, která se odehrála v pevnosti Osowiec 6. srpna 1915. Incident dostal své jméno podle zkrvaveného, mrtvého vzhledu ruských bojovníků poté, co je napadli Němci plynem ze směsí jedovatých plynů, chloru a bromu.
Brzo ráno provedli Němci vzdušný útok, který na ruské vojáky vysypal balóny s chemickou směsí. Nutno dodat, že v roce 1915 ještě nebylo běžné bojovat chemickou zbraní a většina důstojníků takový boj považovala za nečestný. Účinky takových útoků však byly devastující.
Útok mrtvých vojáků
Rusové nebyli, jakkoliv vybavení proti plynovému útoku. Stali se tak lehkou kořistí a většina vojáků okamžitě padla. Tisíce německých mužů snadno postupovali k pevnosti. Všude kolem nich leželi mrtví Rusové a z nebes padali ptáci. Nenapadlo je, že by někdo mohl takový chemický útok přežít. Nepočítali však s bojovností Rusů, kteří ačkoliv kašlali kousky vlastních plic po nadýchání kyseliny chlorovodíkové, tak byli stále bojeschopní.
Nepříliš pohledný zjev ruských vojáků zastrašil násobně početnější vojsko vedené polním maršálem a budoucím německým prezidentem Paulem von Hindenburgem. Stovka Rusů po velením poručík Vladimira Kotlinského postupně vytlačila tisíce Němců do jejich vlastní nástrah, ty začaly vybuchovat a početně oslabily německé vojsko.
Němcům se podařila pevnost získat až po tom co se zbytek Rusů evakuoval. Útok mrtvých vojáků je bezesporu jednou z nejděsivějších událostí první světové války.
Roručík Kotlinský získal posmrtně vyznamenání Řádu svatého Jiří.
Sergey Khmelkov přeživší události
Hrůznou událost přežil jeden z obránců pevnosti. Ten prohlásil: „Každý, kdo stál venku na předmostí pevnosti, se otrávil. Zčernalá tráva, všude rozházené okvětní lístky. Všechno jídlo bylo otráveno. Muži, jež měli z plynu nazelenalou pokožku.
Zdroj: https://www.rbth.com/history/328908-russian-attack-of-dead