• Vědci vyvíjejí systém umělé inteligence, který má upozornit na příští pandemii – EWAD

Umělá inteligence

Nedávná studie vědců ze Scripps Research a Northwestern University v USA vyvinula nový systém umělé inteligence, který dokáže včas varovat před výskytem nebezpečných variant virů v budoucích pandemiích. Tento systém, nazvaný Early Warning Anomaly Detection (EWAD), využívá strojové učení k analýze genetických sekvencí, frekvencí a míry úmrtnosti variant virů při jejich globálním šíření.

Studie zveřejněná v časopise Cell Patterns ukazuje, že systém EWAD by nám mohl pomoci připravit se na budoucí epidemie a reagovat na ně tím, že identifikuje potenciální hrozby dříve, než je Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně prohlásí za hrozby.

„Mohli jsme pozorovat, jak se objevují a rozšiřují klíčové varianty genů, jak se mění i míra úmrtnosti, a to vše se dělo několik týdnů před tím, než byly VOC obsahující tyto varianty oficiálně označeny WHO,“ říká William Balch, mikrobiolog ze Scripps Research a jeden z hlavních autorů studie.

„Jedním z velkých ponaučení této práce je, že je důležité brát v úvahu nejen několik prominentních variant, ale také desítky tisíc dalších neoznačených variant, které nazýváme ‚temná hmota variant‘,“ říká Balch.

Celkově lze říci, že schopnost nového systému umělé inteligence předvídat nebezpečné varianty virů při budoucích pandemiích je pozoruhodným průlomem v oblasti veřejného zdraví. Tím, že tato technologie poskytuje včasné varování a kritické poznatky, vybavuje vědce a zdravotnické pracovníky nástroji, které potřebují k účinné reakci na vznikající hrozby a k ochraně globálního zdraví.