Vzájemně zaručené zničení

Vzájemně zaručené zničení

Mutually assured destruction (MAD) – v českém překladu Vzájemně zaručené zničení je válečná doktrína vojenské strategie, podle které by použití jaderné zbraně jedné země proti jiné rovněž vybavené znamenalo naprostou destrukcí obou.

Tato strategie je založena na principu zastrašování. Vlastnictví silných zbraní má odstrašit protivníky od použití těch svých.

Nashova rovnováha

Vzájemně zaručené zničení vychází z Nashovy rovnováhy. Jedná se o herní teorii, kdy žádný z hráčů nemůže benefitovat, když změní v průběhu hry strategii. Hráči znají navzájem své strategie. Pokud ani jeden z nich nemůže svou situaci zlepšit když svou strategii změní, tak nastane stav Nashovy rovnováhy.

MAD – Vzájemně zaručené zničení

Doktrína vzájemného zaručeného zničení byla aplikována za studené války v konfliktu mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Ani jedna strana nemohla očekávat, že by přežila v případě napadení té druhé. Takový stav lze udržovat pouze za předpokladu, že mu všichni zúčastnění věří. Pro důkaz věrohodnosti začalo masivní vyzbrojování, které fungovalo jako odstrašení. Aby mohla doktrína fungovat; je nezbytně nutné disponovat dostačujícím množství jaderného arsenálu, který by zajistil drtivý protiútok v případě napadení. Země vynaložily ohromný kapitál, aniž by počítaly s tím, že jej někdy využijí. Toto vyzbrojování vyústilo k podepsání smlouvy ABM mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

Smlouva ABM

Brezněv,  Nixon
Prezident Richard M. Nixon (vpravo) a sovětský vůdce Leonid Brežněv si připíjejí v Bílém domě ve Washingtonu, DC. Přípitek přichází poté, co oba vůdci podepsali pakt o omezení útočných jaderných arzenálů.

Byla dohoda mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, ve které se obě mocnosti zavázaly omezením systémů antibalistických raket. Smlouvu podepsal prezident Spojených států Richard Nixon a generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Leonid Brežněv dne 26. 5. 1972. Smlouva byla s trváním na dobu neurčitou.

Po teroristických útocích 11. září byla tato smlouva jednostranně odstoupená spojenými státy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *