Záhada vesmírného otazníku, který spatřil vesmírný teleskop Jamese Webba

Vesmírný dalekohled Jamese Webba („James Webb Space Telescope“, JWST) poskytuje od svého vypuštění v prosinci 2021 cenné poznatky o vzniku vesmíru. Stále však také vyvolává nové otázky. Astronomy zmátl nedávný snímek pořízený JWST, který odhalil ve vesmíru objekt připomínající otazník.

Experti z Evropské kosmické agentury zveřejnili snímek, na němž jsou vidět dvě aktivně se formující mladé hvězdy známé jako Herbig-Haro 46/47 v souhvězdí Vela, vzdálené od Země asi 1 470 světelných let.

otazník James Webb

Ačkoli skutečná povaha objektu s otazníkem zůstává záhadou, jeho barva a tvar poskytují určitá vodítka. Space Telescope Science Institute předpokládá, že by se mohlo jednat o vzdálenou galaxii nebo o výsledek vzájemného působení galaxií, které způsobilo deformovaný tvar otazníku.

Další vysvětlení, které předložil jeden z fyziků, je, že objekt by mohl být splývající galaxií, přičemž horní strana otazníku představuje větší galaxii, která prochází slapovou disrupcí.

Navzdory nejasnostem kolem identity tohoto objektu jsou vědci nadšeni schopností JWST zachytit nové a vzdálené galaxie. Absence specifických rysů, jako jsou osmiúhelníkové hroty obvykle pozorované u hvězd, naznačuje, že objekt pravděpodobně není hvězdou.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba

Splynutí galaxií, při němž dochází ke spojení dvou galaxií, je ve vesmíru běžným jevem. Tento proces trvá miliony až miliardy let a často vede ke vzniku větších eliptických galaxií. Během splynutí se hvězdy, plyn a prach mísí a vzájemně ovlivňují, což vyvolává tvorbu hvězd a může vést ke spojení supermasivních černých děr v centrech galaxií.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments