• Záhadná smrt Elisy Lam

elisa lam záhadná smrt

Skutečný případ mladé ženy, která se ztratila a později byla nalezena mrtvá na střeše hotelu v nepřístupné nádrži na vodu.

Elisa Lamová, starostlivá a laskavá studentka Univerzity Britské Kolumbie, se ztratí a její tělo je po více než dvou týdnech nalezeno ve vodní nádrži.

Elisa cestovala sama podél pobřeží Kalifornie. Přesný plán její cesty je nejasný, ale byla již v San Diegu a cestu měla v plánu zakončit v Santa Cruz. Dál, než do Los Angeles se však nedostala.

Elisa se 26. ledna 2013 ubytovala v hotelu Stay on Main v Los Angeles. Hotel byl částečně přestavěn z nechvalně proslulého hotelu Cecil. Stay on Main měl vlastní lobby, ale výtahy a další vybavení sdílel s hotelem Cecil.

Původně byla Elisa ubytována ve společném pokoji s dalšími ženami, ale po stížnostech na její chování byla přestěhována do samostatného pokoje.

Naposledy Elisu viděl vedoucí knihkupectví The Last Bookstore a zaměstnanci hotelu 31. ledna 2013. Elisa předtím každý den kontaktovala své rodiče, ti však začali být znepokojeni, protože se jim Elisa ten večer neozvala.

Elisa byla prohlášena za pohřešovanou poté, co se její rodiče obrátili na losangeleskou policii a zaměstnanci hotelu si všimli, že se neodhlásila a všechny její věci zůstaly v pokoji.

Pohřešování

Rozsáhlé pátrání v hotelu vedlo k nulovým stopám. Policisté přivedli psy, aby hledali Elisinu poštu, ale nepodařilo se jim ji najít.

Dne 13. ledna 2013 policie zveřejnila poslední známý záznam Elisy v hotelovém výtahu. Na záběrech z výtahu je vidět, že se Elisa chová podivně, skáče do něj a z něj a vypadá, jako by se před někým schovávala mimo záběr. V jednu chvíli se zdá, jako by s někým mimo záběr komunikovala. Záběry končí odchodem Elisy z výtahu.

Dne 19. ledna 2013 byl na základě stížností na tlak a kvalitu vody vyslán na střechu hotelu pracovník údržby, aby prozkoumal vodní nádrže. Když vylezl na vrchol vodních nádrží, zjistil, že jedna z nich má již otevřené víko. Když se podíval dovnitř, našel uvnitř plavat Elisino tělo. Byla nahá, ale uvnitř nádrže bylo i její oblečení.

Tělo Elisy Lam nalezeno

Po nálezu Elisina těla policie neposkytla žádné vysvětlení, jak se mohla ocitnout na střeše nebo v nádrži. Na střechu hotelu mají přístup pouze zaměstnanci a vedou na ni alarmované dveře. Zaměstnanci hotelu popřeli, že by se alarm spustil kdykoli během Elisina pobytu. Druhou možností by bylo, že Elisa vylezla po venkovním požárním schodišti, aby se dostala na střechu. Po získání přístupu na střechu by Elisa stejně musela vylézt po žebříku na straně osm stop vysoké nádrže na vodu a poté otevřít dvacetikilové víko nádrže. Vzhledem k poloze jejího těla se policie domnívala, že mohlo jít o cizí zavinění.

Dne 21. února 2013 je zveřejněna prvotní pitevní zpráva, ale příčina ani způsob smrti nebyly v této době zveřejněny, protože bylo třeba počkat na dokončení dalších testů.

Dne 20. června 2013 je zveřejněna konečná pitevní zpráva a Elisina smrt je označena za nešťastnou náhodu při utonutí. Soudní lékař uvedl, že hlavní podíl na její smrti měla dříve diagnostikovaná bipolární porucha, protože výsledky testů ukázaly, že ve dnech předcházejících smrti buď nebrala léky, nebo je brala nedostatečně. Na jejím těle nebylo zjištěno žádné zjevné poranění ani žádné látky, které by mohly souviset s její smrtí. Policie se domnívá, že Elisa skončila na střeše hotelu sama a buď skočila do nádrže s vodou a neměla se, jak dostat ven, nebo do nádrže spadla nešťastnou náhodou.

Elisina rodina zažalovala hotel za nedbalost při smrti své dcery, ale soudce rozhodl, že to, že se Elisa dostala do vodní nádrže, byla nepředvídatelná nehoda.

Případ byl uzavřen

Dnes je Elisin případ uzavřen a policie ho považuje za nešťastnou náhodu. Elisina smrt se stala předmětem mnoha konspiračních teorií zahrnujících nečistou hru nebo nadpřirozeno. Popularita jejího případu je silně spojena se zveřejněním videa z výtahu. I když tyto teorie mohou pomoci vysvětlit některé nejasnosti v jejím případu, v jádru tohoto případu je žena, která tragicky přišla o život, a rodina, která přišla o dceru. To, co pro mladou ženu začalo jako dobrodružství, skončilo tragickou nehodou.