Záhadné ztracení ostrovu Sandy Island (přízračný ostrov)

sandy_island

Zdá se, že ostrov Sandy, který byl od roku 1774 mapován poblíž Nové Kaledonie v jižním Pacifiku, záhadně zmizel beze stopy. Sandy Island se stal předmětem intrik a v roce 2012 se vědci vydali do oblasti, aby se na vlastní oči přesvědčili, zda tam takový ostrov existuje. Ke svému překvapení nenašli nic než modré vlny oceánu.

Ve dnech 14. a 15. září 1774 zmapoval kapitán James Cook „Sandy I.“, který se táhne mezi 19°-20° j. š. a 163°50′-164°15′ v. d. u cípu Nové Kaledonie. Historicky se předpokládalo, že ostrov je 24 km dlouhý a 5 km široký.

google mapy sandy ustralie

První zmínky existence ostrovu Sandy

Sandy Island byl poprvé spatřen velrybářskou lodí Velocity v roce 1876 a poprvé zmíněn na mapě britské Admirality v roce 1908. Následující expedice však ostrov nenašly a v 70. letech 20. století byl z některých oficiálních hydrografických map odstraněn.

Ostrov Sandy na mapách

Ostrov získal širokou pozornost médií a veřejnosti v listopadu 2012, kdy vědci z univerzity v Sydney pomocí R/V Southern Surveyor (australské výzkumné lodi) proplouvali oblastí a našli pouze modrý oceán Korálového moře. Ostrov byl rychle odstraněn z mnoha map a datových sad, včetně map National Geographic Society a Google Maps.

Vědci se vydali do oblasti a zaznamenali hloubku oceánu více než 4 300 stop, což naznačovalo, že pod vodou se nemá šanci skrývat nic, co by bylo dříve viditelné.

Australské noviny informovaly, že neviditelný ostrov, pokud by existoval, by se nacházel ve francouzských teritoriálních vodách – na francouzských vládních mapách se však neobjevuje.

Australská hydrografická služba, která vytváří námořní mapy země, tvrdí, že jeho výskyt na některých vědeckých mapách a v aplikaci Google Earth může být jednoduše výsledkem lidské chyby, která se opakuje v průběhu let.

Prezident Britské společnosti kartografů Danny Dorling řekl deníku Guardian, že je stále možné, že ostrov existuje nedaleko – a že někdo možná ostrov našel, ale „umístil ho na špatné místo“.

Chybně umístěný ostrov zůstal na některých mapách a mohl se vplížit do digitálních databází, jako je například široce používaná databáze World Vector Shoreline Database, kterou vytvořila americká armáda.

Co však posádka lodi Velocity vlastně viděla, že v 19. století došlo k chybnému objevu ostrova Sandy?

Neexistuje žádné oficiální vysvětlení, proč bylo v průběhu let několikrát pozorováno místo Sandy Island, ale mnozí odborníci se domnívají, že ostrov mohl být plovoucími pozůstatky potopené sopky nebo podmořské erupce u pobřeží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *