• Záhady Bassova průlivu: ztracené lodě a letadla

bassuv pruliv

Bassův průliv je úzký průliv, který spojuje Tasmanské moře s Indickým oceánem. Leží mezi ostrovem Tasmánie a pevninskou Austrálií. Průliv byl pojmenován po George Bassovi, který ho objevil v roce 1797.

Existuje několik záhad, které se týkají Bassova průlivu. Jednou z nich je tajemství ztraceného lodního konvoje, který se vydal přes průliv v roce 1852. Konvoj se skládal ze čtyř lodí a více než 600 lidí, kteří měli plout do Melbournu. Nikdy se však nevrátily a nebyly nalezeny žádné známky jejich osudu.

Další záhadou je tajemství zmizení ostrovů v průlivu. V minulosti byly v průlivu známy dva ostrovy, které se nyní již nevyskytují. Tyto ostrovy byly známy jako „ostrovové korály“ a byly považovány za významnou přírodní památku. Jejich zmizení zůstává nevysvětleno.

Kromě těchto záhad existuje také několik teorií o tom, co by mohlo být příčinou neštěstí konvoje a zmizení ostrovů. Někteří lidé tvrdí, že byly ztraceny kvůli bouři, zatímco jiní se domnívají, že se staly obětí pirátství nebo že se potopily kvůli havárii.

Ztráta letadla

V podvečer 21. října 1978 odstartoval z letiště v Melbourne mladý pilot Frederick Valentich. I když mu bylo pouhých 20 let, byl to poměrně zkušený pilot s nalétanými 150 hodinami, který plánoval let na ostrov King, vzdálený cca 160 km od Melbourne.

Valentich oznámil, že přeletěl mys Otway, což znamenalo, že se dostal do vzdušného prostoru nad Bassovým průlivem. Poté se zeptal řízení letového provozu, zda je v dané oblasti hlášen výskyt jiného letadla, načež dostal zápornou odpověď. Následně oznámil, že vidí velké osvětlené letadlo asi 300 metrů nad sebou a pohybující se rychle sem a tam.

Valentich následně popisoval, že se jedná o něco jiného než letadlo a že krouží kolem něj, má zelené světlo a metalický povrch. Poslední zpráva od něj byla, že mu kolabuje motor a že se snaží dostat na ostrov King. Poté se Valentich již neozval a pátrání po něm a jeho letadle nepřineslo žádné výsledky.

Tato záhadná událost vyvolala řadu spekulací o možných příčinách. Někteří tvrdí, že Valentich viděl světla majáků, jiní že šlo o UFO. Nicméně, dosud nebylo nalezeno žádné důkazy, které by vysvětlovaly, co se stalo s Valentichem a jeho letadlem.